Erdoğan'ın Vitrin Mankeni Sözüne Muhalefetten Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'vitrin mankeni' sözlerine muhalefetten tepki: 'Bütün başörtülü kadınlardan özür dilemeli'

Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2021

CHP'nin eski milletvekili Fikri Sağlar'ın türbanlı hakimlere yönelik sarf ettiği sözler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin oy almak için bazı yerlerde birkaç başörtülü kişiyi vitrin mankeni gibi kullandığı görüşünü savundu.

"Hangi kuruma hangi şartlarla gelinir bu bellidir. Bunlar çok şeyler görecekler daha. Kuralları bunların değiştirme hakkı, yetkisi yoktur. Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi adeta vitrin mankeni getirip gibi koymak kimseyi aldatmıyor, geçti o işler. Bugün parlamentoda nice başörtülü bayanlarımız var. Bay Fikri, görmüyor musun bunları? Buralara kadar gelindi, daha çok mesafe alacağız, sen çağın dışında kaldın. Tabii Bay Kemal bir şey söyleyemiyor." diyen Erdoğan sözlerine,
"40'lı 50'li yıllardaki gibi insanların yaşam tarzlarına müdahaleyi görmek istemediklerini" belirten Erdoğan, "Bay Kemal yanına iki tane başörtülü alıp milleti aldatma sürecini de bıraksın. Yanına 20 tane başörtülü koysan, artık senin kim olduğunu, ne olduğunu gayet iyi biliyorlar. İnsanların başörtüsüyle uğraşmanın anlamı yok" diye devam etti.

İstanbul'da Eminönü - Alibeyköy Tramvay Hattı Açılış Töreni'ne katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın "vitrin mankeni" sözlerine sert yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın bütün başı örtülü kadınlardan "açık ve net özür dilemesi gerektiğini" söyledi.
Bir kadına bundan daha ağır hakaret edilemeyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Toplumu ayrıştırmak, toplumu kavga eder hale getirmek yetmedi mi arkadaş. Biraz da sesini kes ya. İnsanlara hakaret etmekten vazgeç, senden yana olan herkes çok iyi, karşında olan düşman. Ne düşmanı ya? Bu ülkede yaşıyoruz beraber yaşıyoruz. Başı açık başı kapalı kadını erkeği yaşlısı genci beraber yaşıyoruz. Bırakın ya 2021'in birinci günü milletin yüzü gülsün bari. Gerçekten acıyorum, Allah akıl fikir versin buna."

Akşener: Hakaret edeceğine görevini yap ve kadınların güvenliğini sağla

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Twitter'da yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Akşener, Erdoğan'ı etiketlediği paylaşımda, "Ülkemizde son 1 yılda, 386 kadın katledilmişken; çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap, kadınların güvenliğini sağla. Bu millet bu kirli zihniyetten artık bıktı" ifadelerine yer verdi.

CHP PM Üyesi: Erdoğan'ın hakaretini kınıyorum

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi avukat Sevgi Kılıç ise Erdoğan'ın 'vitrin mankeni' benzetmesine tepki gösterdi.

Kılıç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Erdoğan'ın sözlerini kınayarak, "İlk seçimde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında inanç, etnik köken, kılık kıyafet veya başka hiçbir ayrım olmadan kadınlar toplumun her alanında eşit haklara sahip olacak ve toplumsal barış sağlanacak. Sözümüz söz" ifadelerini kullandı.