Dünyaya benzeyen yeni gezegenlerde hayat var mı?

NASA bugün yaptığı basın konferansında Güneş Sisteminin dışında 7 dış gezegene sahip bir sistem keşfettiğini duyurdu.

Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

NASA Spitzer Uzay Teleskopu, bir yıldızın etrafında dünya büyüklüğünde bulunan ilk 7 gezegenli sistemi açığa çıkardı. Gezegenlerin üçünün yaşanabilir bölgede bulunduğu ve sıvı halde su olabileceği düşünülüyor.

Bu keşifle güneş sisteminin dışında bulunan bir yıldızın etrafında yaşanabilir bölgede bulunabilecek en yüksek sayıda gezegen bulunmuş rekoru kırıldı. Bu gezegenlerin hepsinde su bulunabilir fakat uygun atmosferik koşullarda olabilecek en yüksek olasılık ise yaşanabilir bölgede olan 3 gezegende bulunuyor.

NASA‘dan Thomas Zurbuchen "Bu keşif hayatın oluşabileceği ortamlara ilişkin önemli bir eksiği tamamlayabilir. Gerçek bilim'de yer alan habere göre bilimsel olarak öncelikle cevap aradığımız 'Evrende yalnız mıyız?' sorusuna bu yaşanabilir bölgede bulunan bu gezegenler önemli bir cevap oluşturabilir" dedi.

Dünya’dan yaklaşık 40 ışık yılı uzaktaki bu sistem Aquarius takım yıldızında bulunuyor. Güneş sisteminin dışındaki bu dış gezegen sistemi TRAPPIST-1 , Şili’deki TRAPPIST (The Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope) teleskopundan isim aldı. Mayıs 2016’da araştırmacılar TRAPPIST’i kullanarak bu sistemdeki 3 gezegeni keşfettiler.