Dünyanın en acımasız mafyası: Ndrangheta

İtalya'da 2018'in sonlarına doğru düzenlenen bir operasyonla gündeme gelen Ndrangheta mafyası, tek bir operasyonla dizginlenemiyor. (Demircan Ateş-Onedio)

Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2019

İtalya'nın güneyindeki Kalbriya bölgesini merkez edinen 'Ndrangheta mafyası ''İtalyan mafyası'' tabirinin vücut bulmuş hali.

Yunanca'da ''kahramanlık'' anlamına gelen sözle adını alan 'Ndrangheta, bölgedeki köylerden ve büyük ailelerden müteşekkil bir yönetim kadrosuna sahip.

Yapılan bir araştırma örgütün Avrupa çapındaki üye sayılarını gösteriyor ve yukarıdaki haritaya göre Türkiye'de bile bu mafyanın birkaç üyesi var.

Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişten bahsediyoruz ve bu tarihin simgesi olarak örgütün kalesi İtalya'daki San Luca şehri.

Sicilya'lı mafya Cosa Nostra kadar adı duyulmamış olsa da doksanlı yıllarda yasa dışı faaliyetleriyle dünyanın en büyük suç örgütü olarak anıldığını da unutmamak gerek.

Bu ''dünya çapında'' etkilerinin kaynağı diğer örgütlerle çatışmak yerine çoğunlukla onlarla ortak çalışmayı seçmeleri.

Meşhur Cosa Nostra'nın yanında Amerikan mafyaları ve Güney Amerika ve Meksika'da tanınan uyuşturucu kartelleriyle de ortak çalışmaları ünlerinin artmasına sebep oldu.

Belki on binden fazla üyelerinin olmasıyla ilgilidir, bilemeyiz ama bu ortak çalışmalar diğer örgütlerin seçimine bırakılmış gibi değildi. Teklif yapılıyordu fakat kendileriyle çalışmak istemeyen yahut ihanet eden örgütler olursa acımasız sonuçlar ortaya çıkabiliyordu.

70'li yılların sonu, 80'li yılların başında yaşanan mafya hesaplaşmalarında yüzlerce düşman mafya üyesine suikast gerçekleştirmeleri belki de bu yüzdendi.

Bu hesaplaşmalarda her iki taraftan da toplamda 1200 kişi yaşamını yitirmişti.