Dünyada korona yasaklarının uğramadığı tek ülke

İsveç, salgın döneminde okullarını, spor salonlarını, kafelerini, barlarını ve restoranlarını açık bıraktı.

Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2020

Nilüfer Şensöz / Medyafaresi.com Dış Haberler

İsveç, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede 'İsveç Modeli' adını verdiği bir plan uyguluyor. İsteç'te uygulanan strateji 'sürü bağışıklığı' olarak da adlandırılıyor. İsveç, okullarını, spor salonlarını, kafelerini, barlarını ve restoranlarını açık bıraktı. Bunun yerine, hükümet vatandaşları sorumlu davranmaya ve sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırdı.

İsveç'teki uzmanlar bile sonuç çıkarmak için çok erken olduğu konusunda uyarıyorlar. Ancak korona konusunda sıkı yasakların yol açtığı büyük ekonomik hasar göz önüne alındığında, İsveç yaklaşımı dünya çapında büyük ilgi görüyor. Hangi stratejinin nihayetinde en etkili olacağı henüz belli değil.

İsveç dünyanın en iyi işleyen sağlık sistemlerinden birine sahip. İsveç hiçbir aşamada tıbbi cihaz veya hastane kapasitesinde bir sıkıntı yaşamıyor.

İsveç'in Avrupa'nın geri kalanına önemli ölçüde farklı yaklaşımı, bazı bilim adamları ve akademisyenlerin eleştirilerine yol açtı. Ayrıca, bazı Avrupa komşularının alarmına da neden oldu.