Dünya basınında Cumhuriyet gazetesi haberleri

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin bu sabah gözaltına alınması dünya basınında da geniş yer buldu. Haber ajansları gazeteye operasyonu son dakika olarak servis etti.

Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin bu sabah gözaltına alınması dünya basınında da geniş yer buldu. Haber ajansları gazeteye operasyonu son dakika olarak servis etti. Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik soruşturma kapsamında bu sabah gazete yöneticisi 15 isim hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınanlar arasında gazetenin yazarlarından Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Güray Öz ve çizer Murat Kart da yer alıyor.

Gözaltılar, Fransa'nın bütün yazılı ve görsel basınında ilk haber olarak yer aldı. Le Figaro, Le Monde, Le Parisien gibi büyük tirajlı gazeteler haberi manşetten son dakika olarak girerken, Europe 1, France Info, RMC gibi radyolar ve BFM TV, İ TELE, LCİ gibi haber kanalları haberi flaş olarak geçtiler. Bu gözaltıların, hükümetin FETÖ terör örgütünü bitirmek için başlattığı operasyonların yapıldığı bir dönemde olduğunu hatırlatan Fransız basını, Cumhuriyet gazetesinin "MİT tırları" konusunda haber yaptığını ve video yayınladığını ve bu yüzden iktidarın hedefinde olduğunu vurguluyor.

Bild: Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni gözaltına alındı “Türk polisi, sabahın erken saatlerinde muhalif Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'yu gözaltına aldı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz'ün de gözaltına alındığı belirtiliyor. CNN Türk televizyonuna göre, 13 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı bulunuyor"

Fransız AFP haber ajansı da ‘sıcak gelişme’ olarak duyurduğu haberinde, “Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun gözaltına alındığını” aktardı.