Doğa Koleji İTÜ Vakfı'na mı satıldı? Öğretmen maaşları ne zaman ödenecek?

İTÜ Vakfı, Doğa Koleji'ni satın aldığı iddiaları sonrası gündeme geldi. Doğa Koleji'nin satışının tamamlandığı iddia ediliyor. İTÜ'nün satış bedeli olarak 800 milyon TL ödeyeceği, öğretmenlerin maaşlarını da üstleneceği belirtiliyor. MEB konu ile ilgili bir açıklama yapacağını duyurdu.

Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2019

Doğa Koleji Okulları'nda yaşanan mali krizde sona gelindi. Zor günler geçiren Türkiye'nin en büyük okul zinciri Doğa Koleji'nin satışının tamamlandığı iddia ediliyor. Doğa Koleji'ni İTÜ Vakfı'nın satın aldığı, bedel olarak da 800 milyon TL ödeyeceği aktarılıyor. MEB konu ile ilgili bir açıklama yapacak. Açıklama öncesi İTÜ Vakfı ile ilgili bilgiler merakla araştırılıyor. Peki, İTÜ Vakfı kimin? Doğa Koleji İTÜ Vakfı'na mı satıldı? Doğa Koleji öğretmen maaşları ne zaman ödenecek? İşte detaylar...

İTÜ VAKFI HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULARIN YANITLARI
Doğa Kolejini satın aldığı söylenen İTÜ Vakfı Kuruluşunun 35. yıllık bir kurum. Vakıf İstanbul Teknik Üniversitesi'ni desteklemek 4 Nisan 1984 tarihinde amacıyla kuruldu.
Bu çerçevede, Eğitim Tesisleri, Kültür ve Sosyal Tesisler, Spor Tesisleri, Yurtlar İşletmesi ve Ar-Ge İşletmesi kurulup kaynak yaratıldı.
İTÜ Vakfı kuruluş yılından itibaren, sosyal ve kültürel içerikli amaçlar doğrultusunda her yıl 500'ü aşkın öğrenciye karşılıksız eğitim ve barınma bursu veriyor.
TÜ Vakfı'nın ortaklık şeklinde kurduğu veya iştirak ettiği şirketler 3M ARGE A.Ş., İTÜNOVA Teknoloji A.Ş. ve OTAM A.Ş. İTÜ Vakfı'nın başında Rektör Prof. Dr. Mehmet KARACA yer alıyor..

İTÜ VAKFI DOĞA KOLEJİ'Nİ SATIN ALDI MI?
Doğa Koleji'nin 800 milyon TL'ye İTÜ Vakfı'na satıldığı iddia ediliyor. Okulun satışına dair İTÜ Vakfı ve Doğa Koleji'nden bir açıklama gelmedi. MEB, Doğa Koleji'ne ilişkin bir açıklama yapacağını öğle saatlerinde duyurmuştu.

.

DOĞA KOLEJİ ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?
Doğa Koleji'nin içinde bulunduğu mali krizden en çok çalışanlar etkilendi. Öğretmenler birkaç aydır maaşlarını alamıyor. Yaşanan gelişmeler ders bırakmaya kadar giderken, veliler de okul yönetimine büyük tepki göstermişti.
Doğa Koleji'nde birikmiş öğretmen maaşları ve çalışan ücretlerini İTÜ Vakfı'nın üstleneceği, anlaşmanın bu yönde olduğu belirtiliyor. İTÜ Vakfı okulu devralır almaz öğretmenlerin maaşlarının yatırılmaya başlanacağı söyleniyor.


.