Diyanet Saç Ektirmek, Güzelleşmek Caiz Değil Dedi, Ali Erbaş Saçını Boyattı

Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, Tıp ve Sağlıkla İlgili Fetvalar isimli kitapta estetik operasyon yaptırmak, güzelleşmeye çalışmak, saç ektirmek caiz değildir gibi uyarılarda bulundu. Bu açıklamaların ardından akıllara "Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın saç boyatması caiz mi?" sorusunu getirdi.

Eklenme Tarihi: 03 Nisan 2021

Geçtiğimiz günlerde Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, Tıp ve Sağlıkla İlgili Fetvalar isimli kitapta estetik operasyon yaptıranlar ve estetik cerrahlara ilişkin "uyarı"larda bulunuldu.

Aynı kitapta saç ektirmek ve peruk takmakla ilgili de bazı bölümler bulunuyordu.
'Hz. Peygamber’in, saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetlerin sahih kaynaklarda yer aldığı belirtilen' kitapta, “Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren İslam âlimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu gibi işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu hâller dışında caiz değildir. Ancak insan saçı dışında ipek, iplik, yün ve benzeri maddelerden yapılmış peruğun takılmasını, fakihlerin çoğunluğu caiz görmektedir” açıklaması yapıldı.

Peki bizler için saç boyatmak ya da ektirmek caiz değilken, Türk akademisyen ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için saç boyatmak caiz mi?

Üstteki fotoğrafla bu fotoğrafı karşılaştırdığımız zaman Ali Erbaş'ın beyaz olan saçlarının renginin nasıl koyulaştığını anlayabiliyoruz. Bunun boya olduğunu görmemek için biraz zorlanmak gerekiyor...