Deprem kahini: Türkiye'deki insanları uyarmak için elimden geleni yapacağım

Kendisini deprem kahini olarak adlandıran Hollandalı uzman Frank Hoogerbeets, İzmir depreminden günler önce sosyal medyadan bazı uyarılarda bulunmuştu. CNN TÜRK'e konuşan Hoogerbeets dolunay ile depremler arasında ilişki olduğu iddiasını tekrarladı.

Eklenme Tarihi: 04 Kasım 2020

Daha önce Ekvador ve Endonezya'daki depremleri önceden tahmin ederek adını dünyaya duyuran ve "Deprem Kahini" olarak da adlandırılan Hollandalı uzman Frank Hoogerbeets İzmir depremini değerlendirdi.

Hollandalı uzman Frank Hoogerbeets Türkiye'yi yasa boğan ve onlarca kişinin ölümüne sebep olan depremle ilgili günler öncesinden paylaşımlar yapmıştı. Hoogerbeets dolunay ile depremler arasında ilişki olduğu iddiasını tekrarladı.

Uzman isim şunları söyledi; "Mavi ay gerçekten de önemli değil. Çünkü sadece 1 ay içinde iki dolunay anlamına geliyor. Ama dolunayın kendisi kritik olabilir. Bu anlamlı çünkü eğer gezegensel geometri dolunay döneminde kritik ise işte o zaman daha büyük sismik aktivite ortaya çıkabilir.

Her ne kadar bu sefer kritik geometri 27'sinde, yani dolunaydan 4-5 gün önce ortaya çıkmış olsa da dolunay yine de kritik olabilir."