Demir Leydi Nevşin Mengü

Hafta içi her gün CNN Türk Ana Haber’i sunan Nevşin Mengü de önümüzdeki hafta Iron Man yarışında yarışacak. Mengü bu zorlu yarışa hazırlıklarını anlattı.

Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2015

Ironman Avrupa Turu kapsamında ilk kez Türkiye'de gerçekleştirilecek Gloria Ironman 70.3 yarışı için geri sayım başladı. Hafta içi her gün CNN Türk Ana Haber’i sunan Nevşin Mengü’de önümüzdeki hafta Iron Man yarışında yarışacak. Mengü bu zorlu yarışa hazırlıklarını Vatan gazetesinden Burak Kara'ya anlattı.

Nedir Iron Man? Yarışın amacı ne, kazanmak mı, birinci olmak mı? Iron Man dediğimiz, uzun mesafe triatlonudur. Antalya'da koşacağımız half Iron Man. 1.9 kilometre yüzüyorsun, çıkıyorsun, bisiklete atlıyorsun. 90 kilometre pedal çeviriyorsun, iniyorsun, başlıyorsun koşmaya, 21 kilometre. Tam Iron Man'de mesafeler bunun iki katı. Benim amacım bitirmek. Zira profesyonel atlet değilim. Bitireyim yeter.

İnsan hangi akla hizmet Iron Man olur? Bilmem, insan hangi akla hizmet, her akşamını dizi izleyerek geçirir. İnsan hangi akla hizmet pazar sabahı gözünün çapağıyla o uyduruk menemeni yiyeceğim diye Rumeli Hisarı'nda üç saat trafikte bekler. Benim yaptığım bunların hepsinden daha rasyonel.

Bu kadar ağır bir çalışma temposu sağlığa zararlı değil mi? Yok değil. Bir zararını görmedim. İşleyen demir ışıldar, korkmayın. Milyonlarca insan yapıyor bunu. oyun gibi zaten, ondan ona derken bitiyor. İnsan bedeni hareket etmeye programlı, hareket ettikçe endorfin salgılar, iyi hisseder. Hareketten bu kadar korkmak vallahi pek doğal değil!