Davutoğlu'nun Konya ziyareti öncesi neler yaşandı?

Yeni parti çalışmalarını sürdüren Davutoğlu'nun Konya programı yeni bir tartışma yarattı.

Eklenme Tarihi: 03 Ağustos 2019

Yerel seçimlerin ardından yeni parti kurma çalışmalarına hız veren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu tartışılmaya devam ediliyor.

Davutoğlu ve 9 Ağustos'ta Konya'da büyük bir program planlamışlardı.

Kulisvar haber sitesi, konuyla ilgili yaptığı haberinde, "Davutoğlu ve ekibi eş, dost, herkesi 9 Ağustos tarihinde saat 11.30’da Konya havalimanına davet etti, kendisine büyük bir karşılama yapılması için hazırlıklara başlandı" ifadelerini kullandı.

PROGRAM İPTAL EDİLDİ

Kulisvar, haberinde Konya'daki hazırlıkları eski AKP Milletvekili olan Davutoğlu'nun sağ kolu Abdullah Bascı'nın yürüttüğü kaydetti. Haberde ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Davutoğlu’nun A takımının paniklediği, Konya ekibiyle telefon trafiği yürüttüğü öğrenildi. Görüşmelerde, Konya ekibinin, 'kimsenin gündemine, hocanın programını aldıramıyoruz, geri dönüş bile alamıyoruz' dediği iddia edildi.

Danışmanların Konya’daki programa katılım konusunda olumsuz dönüşlerin geldiğini öğrendiklerinde Ahmet Davutoğlu’na durumu bildirdikleri, bunun üzerine Davutoğlu’nun önce Konya ekibi ardından Feramuz Üstün ve Abdullah Başçı ile görüşerek, karşılama programını iptal ettiği öğrenildi.

Programı ilan ettikleri isimlere iptal kararı mesaj yoluyla bildirilirken, sosyal medya ekiplerine ‘9 Ağustos tarihinde saat 11.30’da Konya havalimanında düzenlemeyi planladığımız karşılama programını, katılımın yetersiz kalacağını düşündüğümüzden iptal ediyoruz. Risk alamayız. Görselleri dağıtmayalım’ şeklinde uyarılarda bulundukları belirtildi."

BAŞCI AÇIKLAMA YAPTI: İPTAL SÖZ KONUSU DEĞİL KARŞILAMAYI DAVUTOĞLU UYGUN BULMADI

Haberin ardından Abdullah Başcı bir açıklama yaptı. Başcı açıklamasında herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını belirterek "Sayın Davutoğlu'nun Konya'da bir A Takımı olmadığı gibi, böyle bir karşılamayı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu uygun bulmadı" dedi.

Davutoğlu’nun en yakınında olanlardan Başcı şunları kaydetti:

"Sayın hocamızı Konya'ya Taşkent'e ben davet ettim. 9 Ağustos Cuma günü tarihini belirledikten sonra Sayın Davutoğlu karşılama konusuna ısrarla karşı çıktı. 'Ben şimdiye kadar Konya'ya Taşkent'e nasıl geldiysem, nasıl gittiysem yine öyle olsun. Havalimanı'nda bir karşılama olmasın' diyerek oldukça mütevazı davrandı. Hocamızın Taşkent programı hem bizim davetimize katılması, hem de bayram öncesi hemşerileriyle bir kucaklaşma havası içinde olacak. Hocam gelişinden bir saat önce karşılama konusunda bir talepte bulunsun, Havalimanı'na binlerce kişi yığılır, bizim sosyal medyada iddia edildiği gibi bir katılım endişemiz yok, sosyal medya ekibimiz de yok."

Başçı ayrıca şunları söyledi:

"Ben Konya'da adım adım her köyü, mahalleyi, ilçeyi dolaşıyorum. Gittiğim her yerde hocamıza karşı büyük bir ilgi, alâka ve beklenti var. 20 gündür bu havaledeyim. Açık söyleyeyim, AK Parti içinde trollerin korkusunun nedeni, hocamın istikametinin doğruluğudur, duruşudur, yürüyüşü ve doğru hamleleridir. Bu tür yazılarla, haberlerle Davutoğlu'nun üzerine gidilmesi artık komik geliyor.”