Koronavirüste ilk 6 günde Çin'in yaptığı en ölümcül hata

Gelen son dakika haberine göre; corona virüsün ilk ortaya çıktığı Çin'le ilgili şoke eden detaylar ortaya çıktı. Dünyaya diz çöktüren salgın için Çinli yetkililerin yaptığı en büyük ölümcül hata belgelerle ortaya çıktı. İşte tüm detaylar... / Milliyet

Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2020

Çinli yetkililerin yeni tip corona virüsün (covid-19) ciddi bir salgın haline gelebileceğine dair güçlü emareler görmesine rağmen, 6 gün boyunca sessiz kaldığı ve virüsün bu süreçte daha da yayıldığı iddia edildi.

Associated Press (AP) haber ajansı, isimsiz bir kaynak tarafından gönderilen belgelere dayandırarak, "Çin, kilit 6 günde pandemiye karşı halkı uyarmadı" başlıklı haber yayımladı.

Haberde, Çinli yetkililerin, 14 Ocak'ta "virüsün ciddi bir pandemi haline gelebileceği" uyarısı yapmasına rağmen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in halkı uyarmak için 20 Ocak'a kadar beklediğine işaret edilerek, "Elimize geçen belgeler ve geriye dönük değerlendirmeler yapan uzmanların görüşlerine göre, Çin yönetiminin yaklaşık 1 haftalık sessizliği boyunca, 3 bin kişi enfekte olmuştu." ifadesi kullanıldı.

Çin Yeni Yılı kutlamaları virüsün yayılmasına kapı araladıAP'nin haberine göre aynı dönemde Çin Yeni Yılı kutlamaları nedeniyle seyahat eden ve toplu kutlamalara katılan on binlerce kişinin virüsün yayılmasında katkısı var.