Cinsel ilişki sırasında kaç kalori yakılır?

Bedensel ve ruhsal doygunluk, çiftlerin arasındaki bağı güçlendirme, depresyondan uzak tutma, mutlu etme... Tüm bu olumlu etkilerinin yanında seks yapmanın bir artısı daha var; kalori yakmak!

Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2020

Başlı başına zevk veren bir aktivite olan seks, aynı zamanda sağlığa da pek çok fayda sağlıyor. Seks yaparken ne kadar kalori yapıldığına geçmeden önce, vücuda ne gibi faydalar sağladığına bir bakalım;

Cinsellik beyinde endorfin üretimini arttırıyor. Bu kimyasal molekül, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verir tatmin hisleri yaratır. Cinsel ilişki keyif maddesidir; Endorfin, serotonin ve dopamin coşku yaratır.

Cinsel ilişki acıları azaltıyor. Cinsel tatmin acı eşiğini yükseltiyor.

Sevişmek kasları gevşetiyor. Okşanmaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılıyor. Derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınıyor. Beyinden gelen emirle kaslar gevşiyor.

Cinsel ilişki kalbi çalıştırıyor. Cinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110–180'e çıkıyor.

Regl takvimini düzene sokuyor. Düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi koruyor ve adetin düzenli olmasını sağlıyor. Düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.