Çarpıcı fotoğraflarla 12 Eylül 1980 darbesi!

12 Eylül 1980'de bundan tam 39 yıl önce yaşanan darbe girişimi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yönetime üçüncü müdahalesiydi. Darbe, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleşti.

Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2019

Türkiye tarihinde, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından yaşanan 12 Eylül 1980 darbesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yönetime üçüncü müdahalesiydi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleşti. 80’ler Türkiye’de sağ ve sol çatışmaların yaşandığı, öğrenci ve işçi hareketlerinin arttığı bir dönemdi. Türkiye’de özellikle büyük şehirler başta olmak üzere yaşanan iç karışıklık ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yönetime el koymak amacıyla darbe yapmasına neden oldu. Binlerce kişinin “gözaltında” kaybolduğu, işkenceye maruz bırakıldığı, binlerce kişinin öldüğü, pek çok siyasinin yargılandığı tarihe Türkiye’nin utancı olarak geçen 80 darbesini anlatan Listelist'in derlediği 25 fotoğraf…

12 Eylül 1980’de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu.

Darbenin ardından kurulan Milli Güvenlik Konseyi 1983 genel seçimlerine kadar Türkiye’ye ilişkin tüm kritik kararları aldı.

Dönemin başkanı olan Süleyman Demirel görevden alındı, siyasi partiler kapatıldı, anayasa uygulamadan kaldırıldı.