Bu eşyaların değişimleri sizi şoke edecek!

Onedio editörü Mine Özcan derledi..

Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2018

İlk kadın mayosunun ortaya çıkışı 18. yüzyıla dayanmaktadır. O zamanlar tabii ki "bikini" diye bir şey yoktu. Tasarımlar genellikle, paçalı, dalgalı ve boneli olacak şekilde dizayn ediliyordu. İşte buna da "mayo" diyorlardı. Yani sizin denize gireceğiniz kıyafet bu şekildeydi. Bu parçaların ortadan kaybolması 20. yüzyılı buldu. Daha sonraları bu mayolar örgü işlemeleriyle değiştirilmeye başlandı ve hepimizin çok iyi bildiği hatta çok sevdiği bikiniler ilk olarak 1946 yılında kullanılmaya başlandı.

Şaşıracaksınız belki ama ilk ütünün ortaya çıkışı taa Antik Yunanlılara dayanıyor. Yani buna ütü demek biraz garip kaçabilir, ütü demeyelim de demir çubuk diyelim en iyisi biz buna.

Ütü olarak nitelendirmemiz gerekirse, ilk olarak Avrupa'da 18. yüzyılda karşımıza çıkmış. İnsanlar ütüyü çalıştırmak için, içine kömür koyup kızana kadar ısınmasını beklemek zorundalarmış. Bu ütülerin ağırlığı ise 11 kilo civarındaymış!

Yeşil ekran ve bilgisayar grafikleri sağ olsun, Roma'da ya da Mars'ta film çekiyormuş gibi görünme fırsatınız oluyor. Sinema filmi çekecek bir ekip en az 100 kişiden oluşuyor

Ortaya çıkan ilk sinema filmi bayağı ilkel desek yanlış olmaz. "Neye göre ilkel?" derseniz eğer söyleyelim. Tek bir ışıkla birlikte, kamera hareketi, ışık olmadan ve düzenlenmeden yapılmıştır. Yani kameraman hem oynuyor, hem film çekiyor, hem editör, hem de ışıkçı oluyor. Aman Allah'ım ne zor iş!

Mağara duvarlarında olan resimler ilk tıraş makinelerinin (jilet ya da ustura da diyebiliriz) tarih öncesinden geldiğini kulağımıza fısıldamaktadır. Keskinleştirilmiş hayvan dişleri ya da kabuklar bu iş için tercih edilen aletlerdi. Daha sonraları değişime uğrayarak bunların yerini bıçaklar aldı.

İlk milenyum çağında, ilk olarak demir makineler ortaya çıktı. İnsanlar 19. yüzyıla kadar bu makineleri kullandılar. Şaşıracaksınız belki ama, şu an kullanılan makinelerin ortaya çıkışı çok uzak bir tarih değil. 1970'li yıllarda kapılarımızı çalan bu makineler, şu an da hayatımızda 😊