Bitocoin'in En Küçük Üyesi Satoshi Nedir?

Gündemde yeni yeni adı duyulmaya başlayan Bitcoin'in en küçük birimi Satoshi nedir?

Eklenme Tarihi: 05 Nisan 2021

'Satoshi' ne anlama geliyor?

'Satoshi', Bitcoin'in en küçük birimi; başka bir deyişle Bitcoin'in 'kuruş'u da diyebiliriz. 1 Satoshi, Bitcoin'in yüz milyonda birlik birimine denk düşüyor.

'Satoshi', adını Bitcoin'in yaratıcısından alıyor.

Satoshi, anlaşılacağı üzere adını Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dan alıyor. Bir ya da birkaç kişinin kullandığı bir takma isim olduğu düşünülen Satoshi Nakamoto'nun gerçekte kim olduğuyla alakalı çok sayıda iddia var. Nakamoto'nun son olarak Aralık 2010 tarihinde çevrimiçi olduğu, o tarihten beri hakkında herhangi bir ize ulaşılamadığı söyleniyor.

'Satoshi' terimi, Bitcoin birimlerinin daha kolay adlandırılmasını sağlıyor.

Bitcoin, tıpkı fiat para birimleri gibi birimlere ayrılabiliyor. Küçük birimlere ayrılınca, meblağı okumak ve anlamak kolaylaşıyor. 1 Bitcoin, 1000 'millibitcoin'e; 1 milyon 'microbitcoin'e ve 100 milyon 'Satoshi'ye denk düşüyor.

Satoshi, dijital paranın gönderimini kolaylaştırmaya yarıyor.

Nispeten küçük miktarda Bitcoin'in transfer edilmesini veya ödenmesini gerektiren durumlarda, Satoshi yardımımıza yetişiyor. Tıpkı kuruş veya 'cent'te olduğu gibi, bu sayede para birimini anlamamız kolaylaşıyor. Örneğin birine 0,0000001 Bitcoin göndermeniz gerektiğinde, sıfırlarla ve virgüllerle uğraşmanıza gerek kalmıyor; 1000 Satoshi (veya 'Sat') olarak nitelendirmeniz yeterli oluyor.