Bisiklette rahat ermek isteyen kadınlara öneriler: Kıllarınızı jiletlemeyin

Koronavirüsle birlikte toplu taşımadan kaçınmak için bisiklete binenlerden misiniz? Bazı bisikletler, bazı kadınlarda ağrılara yol açabiliyor. Ağrıyı minimuma indirerek bisiklete binmenin yollarını, bisiklet uzmanı iki kadına sorduk.

Eklenme Tarihi: 03 Ağustos 2020

Koronavirüsle birlikte toplu taşımadan kaçınmak için bisiklete binenlerden misiniz?

Bazı bisikletler, bazı kadınlarda ağrılara yol açabiliyor.

Uzun süre bisiklete binmemiş birinin kalçası, selede bir süre oturduktan sonra ağrıyabilir fakat rahatsız seleler, ayarı yanlış yapılmış bisikletler ve yanlış oturuş pozisyonu bunun ötesinde ağrılara da yol açabilir.

BBC'nin radyo programı Woman's Hour (Kadın Saati) sunucusu Jane Garvey, ağrıyı minimuma indirerek bisiklete binmenin yollarını, bisiklet uzmanı iki kadına sordu.

İşte uzun mesafe bisikletçisi ve bisiklet koçu Jasmin Muller ile kadın bisikletçilere fizyoterapistlik yapan Bianca Broadbent'ten altı tavsiye:

Selenizi değiştirin

Jasmin Muller "Bir dizi seleye sahip olan tek bisikletçi ben değilimdir. İdeal seleyi bulmam için bir çok sele denemem gerekti" diye anlatıyor tecrübelerini.

Bianca Broadbent ise "Tek bir mükemmel sele yoktur. Hepimiz çok farklıyız ve farklı anatomilerimiz var" diyor ve ekliyor:

"Bazı seleler sizin ergonominize daha uygundur. Bazı ergonomik selelerde ise rahat edemezsiniz, çünkü onlar belli bir ergonomik soruna yönelik hazırlanmıştır olabilir."

Nerelere baskı uyguladığını anlayın

Bianca "Her zaman suç selede değildir" diyor:

"Bazen rahat edebileceğiniz bir seleniz vardır fakat pozisyonu yanlıştır.

"Örneğin sele çok yüksek bu vulva etrafında baskı veya ağrıya yol açabilir.

"Tersine, gidon sizden çok uzaktaysa selede daha öne kaymak zorunda kalabilirsiniz. Selenin dar ön kısmı da oturmak için rahatsızdır ve dokuda ağrıya yol açar."