Birol Güven'den Organize İşler'i Netflix'te yayına sokan BKM'ye tepki

Yılmaz Erdoğan'ın 'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı' filminin, vizyondaki ikinci haftasının sonunda uluslararası dijital platform Netflix'te yayınlanmasına tepkiler sürüyor.

Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2019

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği BKM yapım imzalı 'Organize İşler Sazan Sarmalı'nın daha vizyon tarihi bitmeden Netflix'te gösterime girmesi sinema dünyasını ayağa kaldırdı. Birçok yapımcı BKM'ye bu çarpıcı karar için tepki gösterirken Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Birol Güven de dikkat çeken bir bildiri yayınladı.

Son olarak 1237 salonda seyirciyle buluşan ve toplam 2 milyon 579 bin 230 seyirciye ulaşan 'Organize İşler Sazan Sarmalı' henüz vizyonu tamamlamadan dijital platformda yayına girdi.

Medyatava'nın iddiasına göre; 'promosyonlu bilet' tartışmasından önce filmin vizyon tarihi 1 Ocak olarak belirlenmişti ve 6 hafta sonrasında gösterilmek üzere Netflix'le satış sözleşmesi imzalanmıştı. Ancak CGV Mars Entertainment Groupve sinemacılar arasında başlayan tartışma boy gösterince, Organize İşler 2 Sazan Sarmalı'nın vizyon tarihi ertelenerek 1 Şubat'ta gösterime girdi. Dolayısıyla Netflix'te önceden yapılmış olan bir anlaşmadan dolayı film, vizyon süreci tamamlanmadan dijitalde gösterime girmiş oldu.

Filmin dağıtımcısı CJ Entertainment Group, bu anlaşmadan haberdar olsa da salon sahipleri konuyla ilgili hiçbir şekilde bilgilendirilmediklerini ve mağdur edildiklerini dile getirdiler.