Bir Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığını Nasıl Anlarsınız, Ne Yapmalısınız?

Son dönemde medyada çıkan haberlerle beraber ortaya çıkan tablo korkunç... Kendi çocuğunuzun, yeğeninizin, kuzeninizin, komşunuzun ya da yakınlarınızın çocuklarının cinsel istismara uğrayıp uğramadığını anlamak için içeriği inceleyebilirsiniz

Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2021

Cinsel olarak suistimal edilen çocukların anlaşılmasında en önemli belirtiler fiziksel olanlardır. Taciz ya da tecavüz sonrasında dış görünüşlerinde oluşan değişiklikler canınızı yaksa da bir an evvel harekete geçmelisiniz.
Dışarıda gördüğünüz ya da yakınınız olan bir çocuk yürüme ve oturmada zorluk çekiyorsa;

Üstü başı yırtılmış, lekeli ya da kanlıysa;

Genital bölgesinde acı, şişkinlik, kızarıklık, kanama ya da kaşıntı varsa;

İdrar yaparken acı çekiyorsa cinsel istismara uğramış olabilir.

Cinsel istismarın aile üyelerinden ya da komşu, aile dostu gibi kimselerden geldiği olaylarda fiziksel belirtiler olmayabilir. Bu nedenle, çocuğun davranışlarına bakarak suistimal edilip edilmediğini anlayabilirsiniz.
Cinsel anlamda ileri derecede bilgi sahibiyse ve bunu dile getiriyorsa;

Bir anda histeri krizi geçiriyor, duygularını kontrol altına almakta zorlanıyorsa;

Akranlarıyla iletişime girmekte güçlük çekiyorsa;

Aniden kilo veriyor ya da alıyorsa;

Fiziksel temastan kaçınıyorsa;

Uyku sorunu yaşıyor, tırnaklarını yiyorsa;

Bu fiziksel teması sürdürmeye çalışan insanlardan kaçıyorsa cinsel istismara uğramış olabilir.

Her ne kadar farklı sorunlarla karıştırılabilecek olsa da, duygusal birtakım belirtiler çocuğun istismara uğrayıp uğramadığı konusunda fikir verebilir. Güven duygusunun yıkılması ve aldığı tehditler nedeniyle sessiz kalan çocuk bir dizi duygusal tepki gösterebilir.
Kendine ve yakınlarına güvensiz davranıyorsa;

İçine kapandıysa;

Kendini suçlama eğilimindeyse;

Utanç, depresyon, kaygı, ruhsal gelgitler, öfke tepkileri, uyum problemleri gibi belirtiler gösteriyorsa cinsel istismara uğramış olabilir.

Peki cinsel olarak istismar edildiğini anladığınız bir çocuk için ne yapabilir, hangi adımları atabilirsiniz?
Öncelikle çocukla birebir konuşmak için yalnız kalabileceğiniz bir yer bulmalısınız. Yanında oturduğunuz çocuğun size güvenmesi çok önemli. Anlattığı her şey için onu suçlamadan, yalnızca dinleyerek teskin etmelisiniz.

İzin almadan dokunmamalısınız. Hassas olduğu bu konuya özen göstermelisiniz. Böylece size daha rahat açılabilir.

Konuşmanın en kötü taraflarında bile sakinliğinizi korumalısınız. Duygularınızı, mimiklerinizi ve beden dilinizi kontrol edebilmeli; gördüklerinizi ve duyduklarınızı sakin karşılayabilmelisiniz. En önemlisi onu dinlemeniz.

Her ne kadar pek çok şey yaşamış olsa da, onun hala bir çocuk olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, onun dilinden konuşmalı, anlayamayacağı kelimeler kullanmamaya gayret etmelisiniz.

Onu zorlamamalı ama cesaretlendirmelisiniz. Yaşadıklarının yanlış ve onun suçu olmadığını bilmeli. Onu desteklemeli, takdir etmelisiniz.

Eğer izni varsa, aynı travmayı yeniden yaşamaması adına konuşmayı kaydetmelisiniz.

Bunu yetkililere ve uzmanlara haber vermek için onu ikna etmelisiniz. Aile bireylerinden herhangi birinin istismarı duyduğunda ona zarar vermeyeceğine dair güvence vermelisiniz. Henüz ikna olmadıysa, gizliliğe saygı göstermeli ve doğru zamanı beklemelisiniz.

Süreklilik içeren istismarın devam etmemesi için yetkilileri ve uzmanları bilgilendirmek zorunda olduğunuzu söyleyebilir, onu korumak istediğinizi gösterebilirsiniz.

Ve kendisini yalnız hissetmemesi için yetkililer ve uzmanlarla görüşmelerinde her zaman yanında olacağınızı bilmeli.
Onedio