Bilgisayar oyunları aslında İslam düşmanlığı mı yapıyor?

Yıllardır severek oynadığımız bilgisayar oyunlarının aslında İslam karşıtı olumsuz unsurlar barındırdığını, hatta İslam'a hakaret sayılabilecek görüntülerle dolu olabileceğine hiç düşündünüz mü?

Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2016

Yıllardır severek oynadığımız bilgisayar oyunlarının aslında İslam karşıtı olumsuz unsurlar barındırdığını, hatta İslam'a hakaret sayılabilecek görüntülerle dolu olabileceğine hiç düşündünüz mü? Dünya genelinde milyonlarca kişinin oynadığı Counter Strike, Guitar Hero, Resident Evil ve Call of Duty gibi efsane oyunlarda karşımıza İslam'la ilgili kolay fark edilmeyecek öylesine ilginç detaylar çıkıyor ki şaşırmamak gerçekten elde değil.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Gençlik ve Spor Bakanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı kapsamında "Oyunlarda İslamofobi" adında bir kitapçık hazırladı. Konferans kapsamında davetlilere de sunulan kitapçık Türkçe ve İngilizce olarak basıldı. Kitapçıkta, her gün milyonlarca kişi tarafından oynanan Guitar Hero, Call of Duty, Resident Evil ve Counter Strike gibi popüler oyunlardaki İslam karşıtı ses, görsel ve karakterlere vurgu yapıldı.

Guitar Hero 3 Konser havasındaki oyun, oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. Milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla Arapça 'ALLAH' ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

Devil May Cry 3 Dünyaca ünlü Devil May Cry'ın 3. nesil oyununda da; Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.