Bermuda Şeytan Üçgeni

Norveçli bilim insanları Bermuda Şeytan Üçgeninde “ortadan kaybolan” gemilerle ilgili gizemi çözmüş olabileceklerini açıkladı.

Eklenme Tarihi: 14 Mart 2016

Norveç Tromsö Üniversitesi’nden araştırmacılar, Norveç açıklarındaki deniz tabanında metan gazı patlamalarının neden olduğu dev kraterler bulduklarını açıkladı. Uzmanlar; bazıları 800 metre genişliğe ve 45 metre derinliğe ulaşan bu kraterlerin, yer altındaki petrol ve gaz rezervlerinden sızan gazın patlaması sonucu ortaya çıktığına inandıklarını söyledi.

Sunday Times gazetesine konuşan araştırmacılar, bulguları ile ilgili detayları gelecek ay European Geosciences Union’ın yıllık kongresinde açıklayacaklarını ve bu kraterlerin oluşmasına neden olan patlamaların “gemileri tehdit edip etmediği” sorusunu da cevaplamaya çalışacaklarını belirtti.

Araştırmacılar, bu tip patlamaların Bermuda Şeytan Üçgeni gibi bölgelerde gizemli bir şekilde ortadan kaybolan gemilerin başına ne geldiğini de açıklayabileceğini düşündüklerini söyledi.

Bermuda (Şeytan) Üçgeni, geçmişte Atlantik Okyanusunda çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu, eskiden manyetik olduğu sanılan fakat günümüzde okyanus akıntılarının etkisiyle oluşan bir doğalgaz kaynağına ev sahipliği yaptığı düşünülen alanın olduğu bölgenin adıdır. Son 100 sene içerisinde batan gemi, düşen uçak ve kaybolan insan sayısı 1000’lerle ifade ediliyor.