BBC Afrika'dan habercilik örneği: İnfaz edilen o çocukların katilleri kim?

Kimliği belirsiz askerlerin iki kadın ve iki çocuğu vahşice katlettiği bir video ortaya çıkmıştı. Nerede çekildiği, ne zaman çekildiği ve bu askerlerin kim olduğu soruları sürerken, BBC Afrika harika bir araştırmacı gazetecilik örneğiyle doğruları su yüzüne çıkardı.

Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2018

İşte BBC Afrika'nın haberi

2018'in Temmuz ayında sosyal medyada korkunç bir video dönmeye başladı.
İki kadın ve iki genç çocuk bir grup asker tarafından götürülüyordu. Gözleri bağlanmış, yere çökmeye zorlanmış ve yirmi iki el ateş açılmıştı. BBC Africa Eye bu barbarlığı araştırdı. İşte bulduklarımız...

Viral olan video bu. Sonunu kestik ama UYARI - üzücü bir görüntü.


Aniden sosyal medyada hararetli bir tartışma başladı. Bazılarına göre olay Kamerun'da bazılarına göre de Mali'de geçiyordu.

Temmuz ayında Kamerun hükümeti iddiaları yalan haber gerekçesiyle reddetti. Hükümete göre silahlar Kamerun Ordusu'nun kullandığı silahlardan değildi. Kamuflaj deseni de Kuzey bölgesinde kullanılanlardan değildi. Hatta askerlerin neden tam teçhizatlı olarak giyinmediğini sordular.

Biz de videoya yakından baktık ve hükümetin hatalı olduğuna dair ipuçları bulduk. Lokasyonla başlayalım. Olay nerede geçti? İlk 40 saniyedeki görüntü ayırt edilebilen bir sıradağdan.