Babamın Günahları neden hayal kırıklığı yaşattı?

Medyafaresi.com Yazarı Anibal Güleroğlu'ndan Star dizisi Babamın Günahları analizi...

Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2018

Medyafaresi.com Yazarı Anibal Güleroğlu'nun yazısı: Babamın Günahları’nın ederi bu mu? Annelik ve babalık… İnsan yaşamındaki en temel ve değerli kavramlardan. Çünkü anaların varlığı hayatın ebediliği olurken, babalar da bu ebediliği koruyan güç durumunda. Zaten ‘Çocukluk çağında baba korumasından daha güçlü bir ihtiyaç düşünemiyorum’ diyerek tasdik etmiş bu gerçeği, Sigmund Freud de! Ancak her ana-babanın aynı oranda korumacı ve sevgi dolu davranmadığı gerçeğini de unutmamak lazım.

Her türlü istismar diz boyu. Böyleleri sıkça yer buluyor haberlerde. Tabii bir de işin haberlere yansımayan yönü mevcut. Artık dört duvar arasında ne boyutta yaşanıyorsa ana-baba istismarı, Allah’a havale… Anlayacağınız analık da, babalık da değerli yönleriyle öne çıktıkları kadar, toplumsal şartlar ve kişisel karakterler doğrultusunda şekillenip yansıyan kavramlar.

Nitekim dizi senaryoları da her şekilde örneklemekte ana-baba hallerini. Önceleri annelerin çilekeşliği, baba hoyratlığıyla tamamlanıyordu ya… Son zamanlarda anneler kadar özverili babalar da çoğalmaya başladı ekranlarda. ‘Babamın Günahları’ da son modeli… Hem de en özverili olanlardan. Zira kızını hayatta tutabilmek için yaşamak zorunda olan bir babanın ‘ölmeme’ sözünü tutabilmek için katlanacakları ve entrikalar üstüne kurulu duygusal yoğunluklu bir öyküye sahip!

Lakin aylardır tanıtımı yapılıp gerek konu, gerekse oyuncu kadrosu açısından ilgi çektiği halde ilk bölümünün reyting sonuçlarıyla hayal kırıklığı yarattı. Mipcom Dizi ve Format Fuarı’nda ilk tanıtımını yapıp, bu tanıtımın sosyal medyaya sızdırılmasıyla Ortadoğu’daki fanlarını da meraklı bekleyişe sokan dizinin başlangıç sıralaması şok edici nitelikte. Doğrusu, ‘Diriliş’ ve ‘Meryem’ ile aynı güne konulan dizinin biraz gerilerde yer almasını bekliyordum ama bu kadarına hiç ihtimal vermemiştim. Total’de 2.81 reytingle 23’üncü olup AB’de 2.60 ile 16’ıncılıkta kalmak ne demek? Reytingdeki geriliğin gerçek izleyici kitlesini yansıtmadığını ispatlar nitelikteki sosyal medya ilgisi bir yana, ‘Babamın Günahları’nın ederi kesinlikle bu olamaz. Olmamalı. Eminim izleyici de bunu fark edip sonraki bölümlerde diziyi hak ettiği yere getirecektir… Tıpkı 21’incilikle başlayıp devamında yükselen ‘Kızlarım İçin’de olduğu gibi!