Avustralya Meclisinde Tecavüz Odası Skandalı

Mecliste hükümet için çalışan erkeklerin cinsel içerikli paylaşımlar yaptığı iddia edildi. Patlak veren rezaletin ardından Başbakan da devreye girerek, iddiaları "iğrenç ve mide bulandırıcı" olarak nitelendirdi.

Eklenme Tarihi: 23 Mart 2021

Son dönemde taciz ve tecavüz skandallarının gündeme geldiği ülkede, mecliste hükümet için çalışan bir grup erkeğin sohbet grubunda cinsel içerikli görüntü ve videolar paylaştığına dair iddialar ortaya atıldı.

Avustralya basını, bir grup erkeğin, kadın milletvekillerinin masalarının da alet edildiği müstehcen fotoğraf ve videoları paylaşmak için bir sohbet grubu kurduğu iddialarını yayımladı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, "iğrenç ve mide bulandırıcı" olarak nitelendirdiği iddiaların odağındaki bir milletvekili çalışanının işine son verildiğini açıkladı. Morrison, olayın kabul edilemez olduğunu vurgulayarak "Bu eylemleri geçekleştirenler, parlamentoda çalışanlara ve parlamentonun temsil ettiği " ideallere saygısızlık ediyor." ifadelerini kullandı.

Bu, taciz ve tecavüz skandallarının gündeme geldiği Avustralya'da yakın dönemde ortaya çıkan tek skandal değil. Eski bir hükümet çalışanı Brittany Higgings, bir bakanının parlamentodaki ofisinde tecavüze uğradığını açıklamıştı.