Avustralya'da örümcek yağmuru: Görenler melek saçı diyor!

Avustralya’da yaşanan sıra dışı olay sosyal medyanın gündemine oturdu. Tarla ve evlerin beyaz iplikle kaplanmasına neden olan olay, nadir görülen bir örümcek göçü. Avustralya’nın Goulburn kasabasında yaşanan olayda tarla ve evler, saatler içinde gökyüzünden inen ipliklerin örtüsü altında kaldı.

Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2019

Bilim-kurgu filmlerini aratmayan sahne, binlerce örümceğin paraşütle yere inmesiyle gerçekleşiyor. Yumurtalarından çıkmak üzere olan binlerce küçük eklembacaklının rüzgarın etkisiyle yerden binlerce metre yükselmesiyle başlıyor. İnişe geçen örümcekler, kilometrelerce kare alanı kaplayan iplikleri geride bırakıyor. İplikle yaklaşık beş saat sonra eriyerek yok oluyor.

Avustralya’da akıllarda kalan en büyük örümcek yağmuru, 1974 yılında Albury kentinde yaşanmıştı. Olağanüstü doğa olayını inceleyen Keith Basterfield’a göre, örümcek yağmurunun en etkileyici yönü kapladığı geniş alan.

News.com.au sitesine bilgi veren Basterfield, ‘melek saçının’ 15 ila 40 kilometrekarelik bir alana yayılabildiğini belirtti. Batı Avustralya eyaletindeki Esperance kasabasında 15 yıl önce yaşanan yağmur, insanları şaşkınlık ve paniğe sürükleyen nadir örneklerden biriydi. Örümcek yağmurlarının anlaşılmamasının temel nedeni, nadir gerçekleşmesinden öte çok hızlı olup bitmesi. Sabah vakti gökyüzünde uçuşan siyah noktalar halinde beliren örümcekler, öğleden sonra paraşütlerini açıp inişe geçiyor. Ortaya, bitki örtüsü kaplayan görülmeye değer bir manzara çıkıyor.

Örümcek yağmurları Avustralya’da Mayıs veya Ağustos aylarında görülüyor. Yağmurları, bu aylarda çok az görünen yağmurlar sonrasında beliren sıcak hava tetikliyor. Aynı dönemde yumurtalarından çıkmaya hazırlanan örümcekler, rüzgarın etkisiyle iplikleriyle beraber yerden 6 bin kilometreye kadar yükseliyor. Keith’e göre, pilotların paraşütlü örümcekleri bildirdiği anlar bile var.