Atatürk'ün stratejik dehası: Nahçıvan’la komşu olmak için alınan topraklar

Ekşi Sözlük'ten awlmi nick'li yazarın yazdığına göre, Atatürk'ün dehasının en büyük kanıtlarından biri Nahçıvan'a komşu olabilmek için satın aldığı toprak parçasıydı. İşte ayrıntılar..

Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2018

Lider, toplumun ilerisinde olan ve geleceği görerek ışık tutan insandır; tıpkı fikirleri ve hamlelerinin kıymeti sonradan anlaşılan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi...

Stratejik dehası ve ileri görüşlülüğünü yaptığı hamlelerle kanıtlayan ve adeta bugüne ışık tutan Mustafa Kemal Atatürk'ün iddiaya göre kendi cebinden karşılayarak İran'dan toprak satın almasını anlatacağız.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye ile Türki Cumhuriyetler arasında bir bağlantı olmasını istedi.

Ermenistan ile İran arasında yer alan Nahçıvan, stratejik açıdan önemliydi. Türkiye ile Türki Cumhuriyetler arasında bir bağlantı olmasını isteyen Mustafa Kemal Atatürk, İran ile toprak mübadelesi yapma yoluna gitti.

İleri görüşlüğünü her daim kanıtlayan Mustafa Kemal Atatürk, iddiaya göre 13 kilometrelik bir toprak parçası satın aldı.

Hem de kendi cebinden karşılayarak! Böylece Nahçıvan, ülkeyle fiziki bağlantısı olmayıp Türk devletleri arasında Türkiye ile kara sınırı olan tek toprak parçası oldu.

Türk dünyası ile doğrudan sınırımızın olmasını sağlayan bu hamle neden önemliydi?

Dönemin şartlarına yakından bakarsak; bölgenin yukarısında Sovyet Rusya ve Ermeniler, aşağısında ise İran yer alıyordu. Olası bir durumda ilişkiler bozulursa, Türk devletleri ve Orta Asya arasında bir bağlantımızın olması gerekiyordu. İşte o noktada, Mustafa Kemal Atatürk'ün devlet hazinesini kullanmadan, kendi cebinden karşılayarak İran’dan toprak satın aldığı ve Türkiye’ye dahil edildiği iddia edildi.