Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği yalı nerede?

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Halid Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu nerede çekiliyor.

Eklenme Tarihi: 03 Nisan 2018

Milliyet Emlak - Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Halid Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu romanından uyarlanan ve romanla aynı adı taşıyan Aşk-ı Memnu dizisi, yayınlandığı dönemde milyonları ekrana kilitlemişti. Halid Ziya Uşaklıgil’in Türk Edebiyatı’na kazandırdığı bu eser, batılı anlamda ilk eser olarak edebiyat tarihinde yer almıştır. 1899 yılında Servet-i Fünun dergisinde tefrika edilen eser, 1900 yılında kitap olarak basılmıştır.

Aşk-ı Memnu kitabından yapılan uyarlamayı Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu senaryolaştırdı. Hilal Saral yönetmenliğinde çekilen dizi 4 Eylül 2008 yılında yayınlanmaya başladı ve 24 Haziran 2010’da final yaptı. Yayınlandığı dönemde en çok izlenen romantik drama dizisi olma unvanını elde eden dizi, aynı zamanda en çok şikâyet edilen dizilerden de birisi olmuştur.

Aşk-ı Memnu dizisi, hikâyesinin yanı sıra karakterlere hayat veren oyuncularıyla da dikkat çekmiştir. Dizinin başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat ve Selçuk Yöntem paylaştı. 2002 yılında Best Model of Turkey seçilerek ülkemizi dünyada da temsil eden Kıvanç Tatlıtuğ, Best Model of World seçilerek adını duyurmuştur. Kıvanç Tatlıtuğ, dizide Behlül karakterini canlandırmıştır Bihter karakteri ile ona eşlik eden kadın oyuncu ise Beren Saat olmuştur. Dizide Bihter’in kocası, Behlül’ün ise manevi amcası olan Adnan Bey karakterini ise tecrübeli oyuncu Selçuk Yöntem canlandırmıştır . Dizide bu oyunculara Nebahat Çehre, Zerrin Tekindor, Hazal Kaya ve Nur Fettahoğlu gibi önemli oyuncular eşlik etmiştir.

Aşk-ı Memnu ismi, günümüz Türkçe’sinde yasak aşk anlamına gelmektedir. Öyle ki dizide de yasak bir aşk anlatılmıştır. Adnan Bey, karısının ölümünden sonra kendisinden çok daha genç bir kadın olan Bihter ile evlenir. Adnan Bey, uzaktan akrabası olan ve küçük yaşta ailesini kaybeden Behlül’ü ise manevi yeğeni olarak kabul eder ve ona zengin bir hayat sunar. Adnan Bey’in evinde yaşamaya başlayan Behlül ile Adnan Bey’in eşi Bihter arasında yasak bir aşk alevlenir. Dizi, bu yasak aşkın etrafında gelişen olayları konu almaktadır.

Aşk-ı Memnu dizisi, yayınlandığı dönemde büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Dizinin final bölümü, Türk dizi tarihinin en yüksek izlenme oranını elde etmiştir. Dizinin final bölümünü izleyicilerin %73’ü izlemiştir. Bu başarının ardından dizi pek çok ülkede yayınlanmıştır. Peki Türk Edebiyatı’nın ve Türk dizi tarihinin önemli eserleri arasında adı geçen Aşk-ı Memnu dizisi nerede çekildi? Aşk-ı Memnu dizisi, İstanbul’un Sarıyer semtinde bir yalıda çekilmiştir. Sarıyer Piyasa Caddesi üzerindeki bu yalının sahibi ise iş adamı Rahmi Koç’tur.