Asena Sarıbatur

Kıbrıs’ta 8 yıl önce “Miss Peace International” yarışmasında birinci olan manken ve oyuncu Sarıbatur, fotoğrafının Facebook ve Twitter sayfalarında izinsiz kullandığı iddiasıyla “Nike” firmasının Türkiye şubesine 20 bin 500 liralık tazminat davası açtı.

Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2016

Görevsizlikle İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne gönderilen davaya göre Kurtlar Vadisi’nde Laz Ziya’nın kızı Meral karakteriyle tanınan Asena Sarıbatur’un bir fotoğrafı, kendisinden izin alınmadan Nike firmasının Türkiye’deki Facebook ve Twitter sayfalarında kullanıldı.

Asena Sarıbatur da önce fotoğrafının izinsiz kullanıldığının tespiti için İstanbul Anadolu 12.Sulh Hukuk Mahkemesi’ne tespit davası açtı.

Bilirkişi raporunda Asena Sarıbatur’un bir fotoğrafının 4 Eylül 2013’de Nike Running Facebook ve Twitter sayfasında kullanıldığı ve bazı kullanıcıların da bu fotoğrafı alarak kendi profil sayfalarında yayınladıklarını tespit etti. Bilirkişi, Asena Sarıbatur’un talebi doğrultusunda kendi blog sayfasında üzerinde Nike yazan formayla 6 fotoğrafının da bulunduğunu da raporuna yazdı.

Asena Sarıbatur, delil tespitinin ardından 19 Haziran 2014’de firma aleyhine 20 bin 500 liralık tazminat davası açtı.