Amerikan Rüyası: 2024'ün olası Başkan Adayı Kamala Harris kimdir?

Medyafaresi.com ABD Temsilcisi Ayşın Savatlı yazdı: ABD başkanlık seçimlerine 3 aydan kısa zaman kala Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden, başkanlık yarışında yanında yer alacak ortağı olarak Kamala Harris’i seçti.

Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2020

Ayşın Savatlı / New York / Medyafaresi.com

Irkçı polis şiddeti sonucu öldürülen George Floyd için başlatılan “Siyah Hayatlar Önemlidir” (Black Lives Matter) hareketinde sergilediği tutum ile desteklerini arttıran Harris, ABD’nin Afrikalı-Amerikalı ilk başkan yardımcısı adayı olarak toplumun büyük oranında heyecan yaratıyor.

Ten Rengi Yüzünden Yalnız Kalmış Bir Çocuk

55 yaşındaki Harris, göçmen bir ailenin çocuğu olarak Oakland California’da dünyaya geldi. Harris gerçek bir Amerikan rüyası; tam bir mozaik. Annesi 1960’larda Hindistan’dan meme kanseri üzerine; babası ise Stanford Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak çalışmak amacıyla Jamaika’dan göçmüş iki akademisyen…

Anne ve babası 7 yaşındayken ayrılan Harris, hafta sonları Palo Alto’da yaşayan babasını ziyarete gittiğinde komşuları çocuklarının kendisiyle oynamasına izin vermiyor; siyahi olduğu için yalnız bırakılıyordu. Çocukluğunda yaşadığı bu kalp kırıklıkları, özellikle ırkçılık ve göçmenlik politikalarına özel önem vermesine ve sahip olduğu yetkileri bu grupların faydasına olacak şekilde kullanmasını sağladı.

Harris, sahip olduğu tüm bu çeşitliliklerle çok fazla gruba hitap edip, destek topluyor. Kendi kimliğini Amerikalı olarak ifade ediyor.

2017’den itibaren California senatörü olan Harris, senatör olmadan önce California bölge başsavcısı olarak görev yapmaktaydı. Senatonun ilk Asya-Amerikalı, ikinci Afrika-Amerikalı senatörü olan Harris’in öncelikli hedefi Amerikan başkanı olmaktı. 3 Aralık 2019’da başkanlık kampanyası için gereken bütçeyi sağlayamadığından başkanlık rüyasını sonlandırdı; belki de 2024 seçimleri öncesi bir ara verdi...