Amelia Earhart: Havacılık Tarihinde Çığır Açan Cesur Kadın!

Medyafaresi.com köşe yazarı Tarih Dedektifi, bu haftaki yazısında havacılık tarihinde çığır açan cesur kadın Amelia Earhart'ın hikayesini kaleme aldı.

Eklenme Tarihi: 06 Mart 2021

Medyafaresi.com'un Tarih Dedektifi bu hafta Amelia Earhart'ın kayboluşunu anlattı.

1-Atlas Okyanusu'nu Uçakla Tek Başına Geçen İlk Kadın Pilot.
2- Amerikalı Kadın Pilot ve Yazar.

Arama motoruna adını yazdığınızda karşınıza çıkan ilk iki şey budur. Onu iki maddede tanımlamak...
Onun hakkında yayınlanan bir kartpostalda; 1897'de Kansas'ta doğduğu, henüz 20 yaşındayken uçaklar hakkında pek çok şey bildiği, bir süre hemşirelik yaptığı, ilk defa 23 yaşında uçağa bindiği,1928'de yolcu olarak, 1932'de ise tek başına Atlas Okyanusu'nu geçen ilk kadın pilot olduğu yazıyordu.

Ancak o bunların hepsinden fazlasıydı. Onu daha yakından tanımak isteyenlere; Amelia Earhart hakkında en iyi biyografi kitabını yazan kişi kabul edilen, gazeteci yazar Susan Butler'ın, yaklaşık beş yüz sayfadan oluşan "East to the Dawn - The Life of Amelia Earhart" adlı kitabını okumalarını tavsiye ederim.

Bunun dışında G. Putnam'ın, Amelia'nın günlük notlarından ve yazılarından derlediği "Last Flight" adlı kitabı da inceleyebilirsiniz. Amelia Earhart hakkında dönem dönem belgesel türde yayınlar ve filmler de yapıldı. Onun yaşamına dair kesitleri beyaz perdede görmek isteyenler, en son 2010'da vizyona giren "Amelia" filmini de izleyebilirler.

Amelia Earhart'ın doğumundan, kaybolduğu tarih olan 02 Temmuz 1937'ye kadar hakkında konuşulacak çok şey vardı; ancak kaybolduğu günden bu yana, onunla ilgili en çok konuşulan ve merak edilen konu, ona ne olduğuydu.

Amelia Earhart'a Ne Olmuştu?

Genç kadının, uzun zamandır aklında onu herkesten farklı kılabilecek bir uçuş planı vardı: Ekvator çevresinde, dünyanın etrafında uçmak...

02 Temmuz 1937 yılında, 39 yaşındaki pilot Amelia Earhart, kaptan Fred Noonan ile birlikte o güne kadar hiç denenmemiş bir havacılık rekorunu kırmak için, çift motorlu "Lockheed Electra" modeli uçağıyla Miami'den kalkış yaptı. Binlerce mil yol kat ettikten sonra, Pasifik Okyanusunun ortasında küçük bir kara parçasına doğru yaklaştı. Aslında bu bölge onlar için, o güne kadar bilinen en cesur havacılık macerasının da son ayağı olmuştu. Çünkü Amelia ve Noonan, dünyanın çevresinde uçarlarken birdenbire ortadan kaybolmuşlardı.