Aldatılıp yetişkin filmlerinde oynatılan kadınlara 12 milyon dolar tazminat

Model arama ilanlarını yanıtlayan kadınların yer aldığı filmler, güvence verilmesine rağmen internete yüklendi.

Eklenme Tarihi: 05 Ocak 2020

Hakim, "Kadınlar işlerini, akademik ve mesleki fırsatları, ailelerini ve kişisel ilişkilerini yitirdiler ve hayatları altüst oldu, yerlerinden oldular. Toplumlarından dışlandılar. Birçoğu intihar etmeyi bile düşündü" dedi.

ABD California'da bir hakim, 22 genç kadının kandırılarak online yetişkin filmlerinde oynatıldığına hükmetti ve kadınlara toplam 12,7 milyon dolarlık (yaklaşık 75 milyon TL) tazminat ödenmesine karar verdi.

Hakimin kararına göre, bir yetişkin sitesi tarafından üretilen videolar modellere güvence verilmesine rağmen internete yüklendi. Bazı vakalarda videolar, çekimler sırasında yaşları 18 ila 23 ara

San Diego Yüksek Mahkemesi hakimi Kevin Enright, 2016'da açılan davayla ilgili perşembe günü verdiği kararda, kadınların Craigslist'te model arama ilanlarını yanıtladığını ve ardından kandırılarak porno filmde oynamaya zorlandığını söyledi.

İlanlarda işin çıplaklık veya cinsellik içerdiğini açıkça belirtilmediği ileri sürülürken, ilanlardan birinde video ve fotoğraf çekimleri için 'Aranıyor: Kolej tipi güzel, havalı kızlar' ifadesi kullanıldı.