AKP'nin Düzenlemesine Karşı Bankalardan Yeni Hamle

Yükselen enflasyon, artan faizler ve TL’de yılbaşından bu yana yaşanan değer kaybı yurttaşın alım gücünü olumsuz etkiledi. Tüketici kredilerinde artış seyri hükümetin ve Merkez Bankası’nın takibindeyken yurttaş kredi kartı ve kredili mevduat hesabı harcamalarını artırdığı belirlendi.

Eklenme Tarihi: 08 Eylül 2021

Yükselen enflasyon, artan faizler ve TL’de yılbaşından bu yana yaşanan değer kaybı yurttaşın alım gücünü olumsuz etkiledi. Tüketici kredilerinde artış seyri hükümetin ve Merkez Bankası’nın takibindeyken yurttaş kredi kartı ve kredili mevduat hesabı harcamalarını artırıyor.

Hükümet, bireysel kredilerdeki artışın enflasyondaki artışı ve cari açığı körüklediğini öne sürüyor ve bunun da bir faiz artışı baskısı yaratmasından çekiniyor. Bu nedenle, enflasyon artışını, faiz artırmadan frenlemenin yolunu arıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 10 gün önce yaptığı açıklamada “Bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış var” demişti ancak bankaların bu talebi olumlu karşılamadığı ifade edildi.

Öte yandan Türkiye Bankalar Birliği (TBB), “bankaların kredi sınırlandırmasına karşı çıktığı” haberleri sonrası makroekonomik politikaların belirlenmesi sürecine katkı sağladığını duyurdu.

Dünya Gazetesi'nden Şebnem Turhan’ın haberine göre, daha önce bankaların ek hesap, taksitli avans hesabı gibi değişik adlar verdiği kredili mevduat hesabından tüketiciler yaptıkları harcamayı peşin ödemek durumunda kalıyor eğer ödeyemezse de yine günlük faizle karşı karşıya kalıyordu. Artık bankalar bu ödemelerde de 12 aya kadar taksit imkanı sağlıyor. Kredi kartı harcamalarına sağlanan taksit imkanının yanı sıra şimdi de kredili mevduat hesaplarındaki harcamalar yüzde 1,98 faizle taksitlendirilebiliyor.