Akın Öztürk'ün üzerine bazı göstericiler urgan attılar

15 Temmuz darbe girişiminin en kritik davası bugün başladı. Darbenin askeri ayağındaki 1 numara olarak gösterilen Akın Öztürk, 10 ay sonra ilk kez kameralara yansıdı.

Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2017

15 Temmuz darbe girişiminin en kritik davası bugün başladı. Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de bulunduğu 26'sı general 221 sanık hakim karşısına çıktılar. Darbenin askeri ayağındaki 1 numara olarak gösterilen Akın Öztürk, 10 ay sonra ilk kez kameralara yansıdı.

Akın Öztürk 15 Temmuz darbe gişiminin olduğu gece Akıncı üssünde yakalanmıştı. Objektiflere darp edilmiş yüzü ve kelepçeleri ile yansıyan Akın Öztürk, damadı ile birlikte darbede aktif rol almıştı. Akın Öztürk o geceden sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkarken mahkeme önünde toplanan vatandaşlar 'Vatan hainleri", "FETÖ'nün uşakları" diye bağırdılar. Akın Öztürk'ün üzerine bazı göstericiler urgan attılar.

Sincan Ceza ve İnfaz Kurumundan jandarma komandoları eşliğinde çıkarılan Akın Öztürk, Mehmet Partigöç, Mehmet Dişli, Gökhan Şahin Sönmezateş ve İlhan Talu'nun aralarında bulunduğu sanıklar, dava nedeniyle cezaevi önünde toplanan ve ellerinde Türk bayrakları bulunan çok sayıda vatandaş tarafından protesto edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonuna hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından önce Akın Öztürk, Mehmet Partigöç ve Mehmet Dişli'nin de aralarında bulunduğu sözde Yurtta Sulh Konseyi üyeleriyle birlikte 48 sanık, jandarma komandolarının oluşturduğu güvenlik koridorundan geçerek alındı. Diğer sanıklar ise mahkeme salonunun arka tarafından duruşma salonuna getirildi.