Ahmet Kaya 17. ölüm yıldönümünde anılıyor

Ahmet Kaya sürgüne gittiği Fransa'da bundan tam 17 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2017

Sözcü / Türk müziğinin en çok sevilen ismiydi belki de... Hakikatten de sağcısı, solcusu ayırt etmeksizin onu dinler, onun şarkılarıyla efkarlanır, onun melodileriyle neşelenirdi. Linç kültürü onu da bu topraklardan koparıp aldı. Sürgüne gittiği Fransa'da bundan tam 17 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Hâlâ özleniyor, hâlâ şarkıları dillerden düşmüyor. Sevenleri sosyal medyada onu şarkısındaki gibi anıyor: Olmasaydı sonumuz böyle...

Ahmet Kaya, bundan tam 17 yıl önce, 16 Kasım 2000 yılında Fransa’nın Paris şehrinde Porte de Versailles semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve 43 yaşında aramızdan ayrıldı. 1957 yılında Malatya'da dünyaya gelen Ahmet Kaya, yaşasaydı, bugün 60 yaşında olacaktı.

Attilâ İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmed Arif gibi birçok şairin şiirlerini besteyen Kaya, sanat yaşamı boyunca 22 albüme imza attı. Albümleri ve şarkıları dinlenme rekoru kırdı. Türkiye’nin tüm renklerini müziğinde barındıran bir isimdi.

Magazin Gazetecileri Derneği'nin 1999 yılında düzenlediği ödül töreninde Kürtçe şarkı yapıp, klip çekeceğini açıkladıktan sonra hakkında 10,5 yıl hapis istemiyle iki ayrı dava açıldı. Montaj resimlerle itibarsızlaştırma faaliyetlerine maruz kaldı. Linç kültürü onu da kıskacına almıştı. Tüm bunlara dayanamayan Kaya, aynı yıl Türkiye’den ayrılarak, Paris’e yerleşti.