ABD'de Irkçılık karşıtı protestolar koronavirüsten hızlı yayıldı

Siyah George Floyd'un polis tarafından öldürülmesiyle ABD'de patlayan ırkçılık karşıtı protestolar, kısa sürede Yeni Zelanda'dan İngiltere'ye, Hollanda'dan Kanada'ya, Brezilya'dan Fransa'ya, Belçika'dan Yunanistan ve İspanya'ya dünyanın dört bir yanına yayıldı.

Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2020

Daha bir hafta önce tarihi corona virüs salgınıyla sarsılan dünya gündemi, ABD'de güpegündüz işlenen bir cinayetin 10 dakika süren video kaydıyla allak bullak oldu.

Hollanda
Kısa sürede bütün ABD'ye yayılan protesto gösterileri, aynı hızla bütün dünyaya sıçradı. Irkçılık karşıtı gösteriler İngiltere'den Yeni Zelanda'ya tüm yeryüzünde.

Hollanda
Hollanda Amsterdam'daki gösteriyi düzenleyen örgütler, en fazla 200-300 kişinin katılımını beklerken, Dam Meydanı'na yaklaşık 5 bin kişi geldi. Bu nedenle, corona virüs önlemleri kapsamında uygulanması zorunlu olan 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanamadı.

Hollanda
Dam Meydanı'nda buluşan büyük bir kalabalık, 'Nefes Alamıyorum', 'Black Lives Matter-Siyahların Yaşamları Değerlidir' pankartları taşıdı. Sloganlar atan göstericilerin hedefinde ABD lideri Donald Trump vardı.