60 yıldan fazla tiyatrosunu ayakta tutan Nejat Uygur 92 yaşında!

Ülkemizin en sevdiği tiyatroculardan rahmetli Nejat Uygur'un bugün doğum günü. İşte usta komedyan hakkında bilinmeyenler...

Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2019

"Seyircinizi asla kırmayın! Seyirciniz gücenecekse eğer o laftan vazgeçin." demişti Nejat Uygur. Onun gibi güzel bir sanatçıyı seyircisi de kırmamıştı elbette. Uygur Tiyatrosu bugün Türkiye'de nereye giderseniz gidin hala saygı gören, nezih bir topluluktur.

Her zaman vatandaşın derdini anlatan, tiyatronun İstanbul ve Ankara'dan ibaret olmadığını düşünerek sayısız turne düzenleyen üstadın en büyük tutkusu 'güldürmek'miş.

İyi ki de öyle olmuş yoksa biz onu hiç tanıyamayacaktık. Çünkü aslında o çocukken pilot olmak istiyormuş. "Hiç unutmam Manisa'da olduğumuz yıllarda, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı."

Onedio'dan Buket Gündoğmuş'un derlediği habere göre 1927 yılında Kilis'te dünyaya gelen usta, babasının mesleği nedeniyle şehir şehir dolaşmış. Babası subay, annesi ise öğretmen. İlkokulu Siirt'te, Ezine'de, İntepe'de; orta okulu Sarıyer'de, Çanakkale'de, Manisa'da okudu.