6-8 Ekim 2014 Kobani olayları nedir? Kimler nasıl öldü?

IŞİD'in Kobani'ye başlattığı saldırı gerekçesiyle HDP halkı sokağa çağırdı. Türkiye genelinde çıkan olaylarda 50 kişi öldü... Türkiye'de bir içsavaş provası yaşandı.. Şehirlerde çatışmalar ürkütücü boyutlara ulaştı.

Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2015

6-7 Ekim tarihlerinde başlayan olaylar HDP'nin halkı Kobani için sokağa çağırmasıyla başladı.

HDPNİN SOKAK ÇAĞRISI NEYDİ?.

6 Ekim 2014'te Halkların Demokratik Partisi (HDP), Parti Meclisi ile MYK toplantısını yaptı. HDP eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığındaki toplantılarda, Kobani'deki son durum ile bunun Türkiye'ye yansımaları değerlendirildi.

MYK sonrası yapılan yazılı açıklamada, Kobani için acil eylem çağrısı yapıldı. "Halklarımıza Acil Eylem Çağrısı" başlığı taşıyan açıklamada, "Kobani'de yaşanan katliam girişimine karşı 7'den 70'e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz.

Bütün uluslararası kurumlar, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik örgütleri, demokratik güçler Kobani'de yaşanan vahşete karşı harekete geçmelidir. Bundan böyle her yer Kobani'dir. Kobani'deki kuşatma ve vahşi saldırganlık son bulana kadar süresiz direnişe çağırıyoruz." denildi.

Bu çağrının ardından sokaklar karıştı. Diyarbakır’da patlak veren ve Türkiye’nin pek çok iline yayılan toplumsal olaylarda ilk 3 günde 23 kişi öldü. 10 Ekim'de ölü sayısı 35 olarak açıklandı. Sonraki günlerde yaralıların da yaşamını yitirmesiyle toplam ölü sayısı 50'ye yükseldi.

9 Ekim'de Diyarbakır'da basının karşısına çıkan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan şiddet olaylarından dolayı üzüntülü olduklarını söyledi, olaylardan sorumlu olmadıklarını öne sürdü. Demirtaş'ın açıklamasında öne çıkan ise İmralı Cezaevinde kalan Abdullah Öcalan ile ilgili açıklaması oldu.