32 Milyon Twitter hesabı çalındı iddiası! Twitter hacklendi mi?

Aylık aktif 310 milyon kullanıcısı olan Twitter'ın hacklendiği, milyonlarca hesap bilgisinin satışa çıktığı öne sürüldü. Daha önce MySpace, LinkedIn ve Tumblr’ın verilerine ulaşan bir Rus ‘hacker’, iddiaya göre...

Eklenme Tarihi: 09 Haziran 2016

Aylık aktif 310 milyon kullanıcısı olan Twitter'ın hacklendiği, milyonlarca hesap bilgisinin satışa çıktığı öne sürüldü. Daha önce MySpace, LinkedIn ve Tumblr’ın verilerine ulaşan bir Rus ‘hacker’, iddiaya göre Twitter'daki milyonlarca hesap bilgisini ele geçirdi. ZDNet’in ortaya çıkardığı hacklenme eylemine göre Rus hacker, Twitter’ın veri tabanında bulunan 32 milyon hesap ile ilgili şifrelenmiş bilgileri ele geçirdi. Hackerın ele geçirdiği bilgiler arasında Twitter kullanıcı adları ve açık şifreleri ile e-posta adresleri de bulunuyor.

TeknoYO'nun aktardığı habere göre 'Tessa88' kod adlı hacker, ele geçirdiği bilgileri Dark Web’te 10 Bitcoin, diğer bir deyişle yaklaşık 5820 dolara satışa çıkardı. Rus hacker, 2015 yılının başından bu yana ele geçirdiği toplam Twitter hesabı ve parolası sayısının 379 milyonu bulduğunu iddia etti. Hali hazırda Twitter’ın 310 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunurken, Tessa88’nin elinde olduğunu iddia ettiği hesap sayısına, aktif olmayan Twitter hesaplarının da dahil olduğu tahmin ediliyor.

Şifrelerin çoğu hâlâ ‘123456’! İnternetteki ele geçirilen kullanıcı bilgilerinin istatistiklerini tutan LeakedSource’un tespitlerine göre ise Rus hacker’ın elinde bulunan Twitter hesap bilgilerinin toplam sayısı ise 32 milyon 888 bin 300. Diğer bir deyişle yaklaşık her 10 Twitter kullanıcısından birinin hesap bilgileri ve şifreleri ele geçirilmiş durumda. Bu 32 milyon hesap sahibinin 5 milyonu mail.ru, 4.7 milyonu Yahoo, 4.5 milyonu Hotmail, 3.3 milyonu Gmail ve 1 milyonu ise Yandex e-posta hesabı ile Twitter’ı kullanıyor. Çalınan Twitter hesapları içinde en çok kullanılan şifreler ise şöyle sıralanıyor: '123456', '123456789', 'qwerty', 'password' ve '1234567.

Şifrenizi yenileyin Eğer siz de Twitter hesabınızın ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız veya kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapamıyorsanız, öncelikli olarak buradan “şifre sıfırlama” talebinde bulunabilirsiniz. Twitter hesabı ele geçirilenlerin adım adım yapması gerekenler konusunda ise şuradan destek alabilirsiniz.