30 yaşından sonra kadınlara neler oluyor?

30 yaşından sonra kadınlara neler oluyor?

Eklenme Tarihi: 09 Temmuz 2017

Adet düzeniniz garipleşir. 35 yaşında yaşanan östrojen ve progesteron seviyelerinizdeki doğal düşüşten ötürü döngüleriniz değişebilir. Daha uzun ya da daha kısa olabilir, daha ağır veya daha hafif olabilir, daha erken ve daha geç olabilir. Bazı kadınlar menopoz öncesi sürece geçebilir ve bu da döngüde değişikliklere yol açabilir.

Illinois Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde asistan profesör olan Jessica Shepherd'a göre kimi değişiklikler normal iken diğerleri kötü bir şeylerin işareti olabilir. Örneğin, tiroit problemleri döngünüzün değişmesine sebep olabilir. Doktorunuza sık sık kontrole gidip bu durumun normal olup olmadığına baktırmanız gerekiyor.

Bikini bölgenizde gri kıl çıkmaya başlar. Şaşırtıcı olduğu kadar yaygın bir özellik. "Ofiste bununla ilgili çok şikayet geliyor." diyor Shepherd, "Bu çok normal, nasıl saçınızda beyazlar çıkıyor, aynı şey vajinanızdaki kıllar için de geçerli."

Kilo alırsınız. Centers for Disease Control'dan edindiğimiz istatistiklere göre metabolizmanız yavaşlamaya başlasa da, bu yıllarda eskiden aldığınızdan daha az kilo alırsınız. Bir insan erken yetişkinlikten orta yaşlara kadar yılda ortalama 1 kilo alır. Ancak şaşırtıcı kısım, bu artışın 20'lerinizde yaşanması, 30'larınızda değil.