3 Yaşında Yetim Kalan Abramovich'in 13 Milyar Dolarlık Servetine Yolculuğu

Rus oligark Roman Abramovich, 13 milyar dolarlık devasa serveti ile gündemden düşmüyor. Peki Abramovich'in serveti nereden geliyor? Abramovich ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında nasıl bir ilişki var?

Eklenme Tarihi: 29 Mart 2022

Rus oligark Roman Abramovich üç yaşında yetim kaldı ama dünyanın en zengin insanlarından biri oldu. BBC'nin haberine göre, şimdi Abramovich’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan bağlantıları, onun işlerini ve itibarını elinden almak üzere...

2003'te Chelsea Futbol Kulübü'nü satın alan Rus milyarder, "Eminim insanlar üç ya da dört gün bana odaklanacaklar ama geçecek. Kim olduğumu unutacaklar ve bu hoşuma gidiyor” diye konuşmuştu.

ABRAMOVİCH'E YAPTIRIMLAR
Ancak, son birkaç haftanın olayları göz önüne alındığında, artık Abromovich’in göz önünde bulunmama şansı çok az. Abramovich'in anlaşmalarının daha fazla incelenmesi için yıllarca süren taleplerin ardından İngiltere hükümeti, evleri, sanat eserleri ve Chelsea FC dahil olmak üzere Rus oligarkın İngiltere'deki varlıklarını dondurdu ve seyahat yasağı getirdi. İngiliz hükümeti ayrıca onu Ukrayna saldırılarında Putin ile suç ortaklığı yapmakla suçladı.


Bununla birlikte, Abramavich daha önce, özellikle hayatının ilk yıllarında büyük zorlukların üstesinden geldi.

3 YAŞINDA YETİM KALDI
Roman Arkadyeviç Abramovich 1966 yılında Rusya'nın güneybatısındaki Saratov'da, Ukrayna sınırından birkaç yüz km uzakta doğdu. Annesi Irina, o bir yaşındayken kan zehirlenmesinden öldü ve babası iki yıl inşaatta vinç ile geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybetti. Bundan sonra, Abramovich paraları kısıtlı olan akrabaları tarafından büyütüldü ve çok