3 anket şirketi açıkladı yerel seçimde sürpriz beklenen bomba il ve ilçeler

Yerel seçime sayılı günler kala Türkiye'nin 3 büyük anket şirketi Avrasya Araştırma, GENAR ve Gezici’den şaşırtacak değerlendirmeler geldi. İşte anket şirketlerine göre sürpriz yapacak iller...

Eklenme Tarihi: 21 Mart 2019

Yerel seçime sayılı günler kaldı. Siyasi partiler seçim çalışmalarına büyük bir hız verdi. Miting alanlarında heyecan ve tansiyon yüksek…31 Mart Yerel Seçimleri için bütün partiler kazanma hedefiyle sahalara çıkarken bir yandan kamuoyunun nabzı da tutuluyor. Hangi illerde hangi parti kazanacak, hangi iller el değiştirecek, hangi illerde sürprizler bekleniyor. Tüm bu soruların yanıtları merak edilirken 3 büyük anket şirketi Avrasya Araştırma, GENAR ve Gezici’den herkesi şaşırtacak değerlendirmeler geldi.

Avrasya Araştırma’ya göre Cumhur İttifakı yüzde 5.5-6 puan düşecek, birçok il el değiştirecek. Gezici Araştırma sahada 7 Haziran seçimlerine benzer bir tablo ölçerken 4 AK Partiliden 1’inin çekimser olduğuna dikkat çekiyor. GENAR’a göre ise sürpriz beklentisine yol açan, yüzde 50’lik yeni sistem. Daha önceleri seçime 10 gün kala kararsız seçmen yüzde 5-6'ya düşerken, 31 Mart öncesi hâlâ yüzde 10 bandında devam ediyor olması da dikkat çekici…

İlk kez ittifaklarla gidilen bir seçim
31 Mart yerel seçimlerine 10 gün kaldı. İlk kez ittifaklarla gidilen yerel seçim sürprizlere gebe görünüyor. Araştırma şirketlerinin yöneticileriyle seçim kampanyalarını, sahadaki gözlemlerini ve sonuca dair beklentilerini açıkladı.

Kararsızlar yüzde 10 bandında
GENAR Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü İhsan Aktaş seçime 10 gün kala kararsız kitlenin varlığının devam ettiğine dikkat çekti. Aktaş, “Daha önceki seçimlerde bugünlere gelindiğinde yüzde 20’lerde başlayan kararsız seçmen 5-6’lara düşerdi. Halen kararsızlar yüzde 10 bandında devam ediyor ve ciddi bir direnç taşıyorlar. Sandığa mı gitmeyecekler yoksa hangi partiye nasıl yönelecekleri kafamızı kurcalıyor” dedi.