220 Milyon Dolar'lık Bitcoin Hesabını Kurtarması İçin İki Hakkı Kaldı

Bitcoin Cüzdanının Şifresini Unutan ABD'li Programcının 2 Hakkı Kaldı: İçinde 220 Milyon Dolar Var

Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2021

Bitcoin'lerini borsalar yerine dijital cüzdanlarında saklayanların sayısı oldukça fazla. Ancak şifresi unutulan cüzdanlar nedeniyle birçok kişi, ciddi miktarda para kaybediyor.

Onlardan biri olan ABD'li Stefan Thomas, içinde 220 milyon dolar bulunan Bitcoin cüzdanının şifresini bulamayanlardan ve sadece 2 hakkı kaldı.

Euronews'ten Bahtiyar Küçük'ün haberine göre ABD'de San Francisco'da yaşayan Almanya doğumlu programcı Stefan Thomas'ın bu hafta 220 milyon dolar değerindeki cüzdanının şifresini bulması için iki tahmin hakkı kaldı.

Thomas, bu parola sayesinde içinde 7,002 Bitcoin bulunan ve IronKey olarak bilinen küçük bir sabit diskin kilidini açabilecek.

Ancak o yıllar önce IronKey şifresini yazdığı kağıdı kaybetti. IronKey kullanıcılara içeriğini sonsuza dek şifrelemeden önce 10 tahmin hakkı veriyor.

O zamandan beri en yaygın olarak kullandığı sekiz şifre formülasyonunu deneyen; ancak sonuca ulaşamayan Tomas, 'Yatağa uzanıp düşünürdüm, Sonra yeni bir stratejiyle bilgisayara giderdim, işe yaramazdı ve yine çaresiz kalırdım.' diyor.