21 milyon cep telefonu hattı nereye gitti? Çin ölü sayısını saklıyor mu?

Medyafaresi.com Dış Haberler- Ülkede son 2 ay içinde cep telefonu kullanıcılarında 21 milyon düşüş olduğu açıklandı.

Eklenme Tarihi: 24 Mart 2020

Nilüfer Şensöz / Medyafaresi.com / Roma

Çin'de son 2 ay içinde cep telefonu kullanıcılarında 21 milyon düşüş olduğu açıklandı. Çin'de koronavirüsten ölü sayısının daha fazla olabileceği iddia ediliyor. Çin resmi rakamlara göre 3 bin 270 kişinin öldüğünü ve 81 bin 093 kişinin enfekte olduğunu duyurmuştu.

Çin'de milyonlarca abonenin ortadan kaybolması, koronavirüsten ölen sayısının daha fazla olabileceği şüphelerini akıllara getiriyor.

Bloomberg'in haberinde Çin Mobil abonelikleri, şirketin web sitesindeki verilere göre Ocak ve Şubat aylarında 8 milyondan fazla düştü. China Uncomcom Hong Kong Ltd. aboneleri bu dönemde 7,8 milyon azalırken, China Telecom Corp. geçen ay 5,6 milyon kullanıcıyı kaybettiğini açıkladı. Sanford C. Bernstein & Co. 'ten Chris Lane adlı analist, "Düşüşün bir kısmının nedeni göçmen işçilerin neden olabilir: Virüs, göçmen işçilerin Yeni Yıl tatilinden sonra işlerine dönmelerini engelleyince telefon hatları iptal oldu" açıklamasını yaptı.

Epoch Times'a konuşan ABS merkezli China Affair'ten Tang Jingyuan, Çin'de bir vatandaşın telefonsuz kalması düşünülemez diyerek "Çin içerisinde bulunan vatandaşlar; emeklilik ve sosyal güvenlik, tren biletlerini satın alma ve alışveriş gibi konularda ne yapmaları gerekiyorsa telefon numaralarını kullanmaları gerekiyor. Çin'de 10 Mart’ta cep telefonuyla sağlık kodu sistemini başlattılar. Çin içerisindeki tüm insanlar telefonlarına bu sistemi indirmek zorunda. Kırmızı kodun anlamı virüse enfekte olduğunuz anlamına geliyor. Sarı, enfekte olabileceğiniz anlamına, yeşil ise virüsün etkisine kapılmadığınızı gösteriyor." diye konuştu.