2017 YGS puanıyla öğrenci alan bölümler nelerdir?

Heyecan dorukta 2 Milyonun üzerinde öğrenci merakla sınav sonucunu bekliyor. Peki YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak ÖSYM bir saat açıkladı mı? YGS sınav sonuçları için şu ana kadar net bir saat verilmiş değil.

Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017

ÖSYM ayrıca belge göndermeyecek , YGS sonuçları yalnızca sonuc.osym.gov.tr sitesinde olacak. Adaylar tüm işlemleri için YGS sonuç belgelerini sonuc.osym.gov.tr adresinden çıktı alarak halledebilecekler. LYS başvurusu yapmak için adayların YGS puan türlerinden herhangi birisinden 180 puan almış olmaları gerekiyor. Barajı aşan adaylar sınavlardan istediklerine başvuru yapabilirler. LYS için başvurular 4-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

YGS sonuçlarına göre 150-179.99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecekler. Bu adaylar Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) giremeyecek. YGS sınav sonucuna göre puan türlerinden en az biri 150 ve üzeri olan adaylar özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar ise LYS’lere girme hakkı kazanacak.

ÖSYM aday şifremi kaybettim sonuçları nasıl öğrenebilirim?: Bunun için ÖSYM’nin sitesine girerek ais.osym.gov.tr’den adresinden şifrenizi ücretsiz olarak yeniden alabilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Şifremi Unuttum” alanına girerek yöneltilen soruları doğru yanıtlamanız gerekiyor. Eğer internet ortamından şifre almayı başaramazsanız korkmayın. Şifreyi yenilemenin bir yolu daha var. ÖSYM aday şifresi yenileme işlemi için ÖSYM sınav koordinatörlüklerine veya YGS’de başvuru merkezi olarak görev yapan yetkilendirimiş başvuru merkezlerine geçirli nüfus cüzdanı veya pasaportunuzla şahsen başvurabilirsiniz.

YGS ile girilen 4 yıllık bölümler listesi : YGS için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak. YGS-3 puan türü ile girilebilecek 4 yıllık bölümler çok fazla değil. 2017 YGS puanı ile tercih edebileceğiniz 4 yıllıklar arasında şunlar var : Kimya Öğretmenliği YGS-2, Okul Öncesi Öğretmenliği programına YGS-5; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat gibi programlara YGS-4; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi (Yüksekokul) programlarına YGS-6 puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.