20. yüzyılın efsane casusu Mata Hari'nin ilginç hayat hikayesi!

Casusluk faaliyetleriyle 20 yüzyıla damgasını vuran dansçı Mata Hari'nin sevenleri, 7 Ağustos'ta 143. doğum yıl dönümünü kutladı. Mata Hari, hayat hikayesiyle sosyal medyada ilgi odağı oldu.

Eklenme Tarihi: 08 Ağustos 2019

Asıl ismi Margaretha Geetruide Zelle olan Mata Hari, 1876 yılında Hollandalı bir işadamının kızı olarak doğdu. 18 yaşındayken Hollanda ordusunda görevli İskoç asıllı bir subay ile evlendi. Kocasının vazifesi sebebiyle bir müddet Amsterdam'da, bir süre de Endonezya'nın Java Adasında kaldı. Hollanda'ya dönüşünde Mata Hari kocasından ayrılarak Paris'e yerleşti.

Kendi başına kalan ve paraya ihtiyacı olan Hari, Paris salonlarında gösteriler yapan dansçı kariyerine başladı. Java tapınak dansından uyarladığı erotik dansı ve yarı çıplak sergilediği gösteri sayesinde kısa sürede Paris'in diline düştü. Zamanının en yüksek ücretli dansçılarından biri oldu.

Şöhreti Paris'in dışına çıkıp Londra, Viyana, Berlin ve Roma gibi Avrupa'nın önemli şehirlerine yayıldı. Buralarda ilgili devletlerin hükümetlerinde görev yapan önemli kişilerle yakınlık kurdu. 13 Mart 1905'te Mata Hari, Paris'teki Guimet Müzesi'nde düzenlenen seçkin bir davette Hintlerin mukaddes danslarını canlandırdı. Orada bulunanlar yalnız güzelliğine karşı hayran olmakla kalmayıp, derin bilgisini de hayretle karşıladı

1. Dünya Savaşı başladığında Mata Hari Berlin'deydi. Dansı, aşkları ve savurgan hayat tarzı onu zamanının en kötü şöhretli kadınlarından biri yaptı. Savaşın başlamasıyla işleri durgunlaşan Mata Hari, casusluğa başladı. Fransız, İngiliz, Rus subay ve devlet adamlarından topladığı çok gizli askerî bilgileri kızına yazılmış masum mektuplar halinde özel diplomatik kurye ile Paris'ten Almanlara ulaştırıyordu.