ODTÜ mezuniyetinin olay pankartına 3 gözaltı

ODTÜ'nün mezuniyet töreninde Tayyipler Alemi pankartı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretten 3 kişi gözaltına alındı.

Eklenme: 07 Temmuz 2018 10:50 - Güncelleme: 07 Temmuz 2018 11:52

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) mezuniyet töreninde taşınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren pankarta ilişkin soruşturmada 3 kişi gözaltına alındı.

ODTÜ’de dün mezuniyet töreni yapıldı. Törende her yıl olduğu gibi mesaj içeren pankartlar taşındı. Bazı öğrenciler de 14 yıl önce yayınlanan bir karikatüre atıfla ‘Tayyipler alemi’ başlıklı bir pankartla yürüdü.

Ancak hükümete yakın bazı yayınlar, öğrencileri hedef gösterdi.

Ankara başsavcılığı da öğrenciler hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “ODTÜ'de yapılan mezuniyet töreni sırasında Cumhurbaşkanına hakaret içeren pankartı taşıyan kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlatılmış ve 3 kişi gözaltına alınmıştır” denildi.

‘Tayyipler alemi’ karikatürü, yıllar önce de bir davaya konu olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başbakanken 24 Şubat 2005’teki 127’nci sayısında karikatürü kapak yapan Penguen dergisine 40 bin liralık tazminat davası açmıştı.

“Karikatürist Musa Kart, ‘Tayyip Erdoğan kafalı kedi’ çizdiği için ceza aldı” üst başlıklı kapakta sekiz karikatürist, Kart’ın tazminata mahkum olmasını eleştirmek için ortak çizim yapmıştı.

O dönem Penguen’e yapılan suçlama ‘kişilik haklarına saldırı’olmuştu. Erdoğan’ın dava talebi 2006’da reddedilmişti.