İnternet devi Google ve Youtube'a yasak geldi!

Dünyanın en büyük reklam ajanslarından Havas ve bazı markalar; ırkçılık, terör ve nefret içerikli saldıran yayınlarla birlikte reklamlarının gösterilmesi üzerine teknoloji devleri Google ve Youtube'a rest çekti.

Eklenme: 20 Mart 2017 21:06 - Güncelleme: 20 Mart 2017 21:17

Google ve Youtube'a reklam yasağı
Internet devi Google ve Youtube üzerinden sağlanan reklamların terör, ırkçılık ve nefret içerikli yayın yapan radikal site ve kanallarda görüntülenmesi üzerine dünyanın en büyük reklam ajanslarından Havas, bu mecraları kullanmayı geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Senelik dijital reklam harcaması, sadece Büyük Britanya'da 280 milyon $ civarında olan ve Dünya'nın en büyük 6. reklam ajansı olan Havas portföyünde Hyundai, BBC, Dominos, L'Oreal, The Guardian, Kia, Royal Mail, O2 gibi dev markalar bulunuyor.
Reklam politikalarımızı baştan sona gözden geçiriyoruz. İlerleyen haftalarda değişiklikler yaparak markalara, reklamlarının nerelerde görüneceğine dair daha fazla yetki vereceğiz. Ronan Harris - Google Britanya Yöneticisi
Kullanıcıların davranışlarını analiz edip sınıflandırarak, belirlenmiş reklamları kitlelere gösterme imkanı sunan "programatik reklamcılıkta", Google ve Youtube'da oluşturulan içeriklere doğru filtreleme yapılmadığı belirten firma, söz konusu kuruluşlardan garanti alınana kadar bu kararlarının değişmeyeceğinde ısrarcı.
Nefret yayınlarında reklamlar

Hyundai, geçtiğimiz ay Super Bowl için verdiği reklamların terör örgütü Hizbullah videolarında görüntülenmesinin son derece endişe verici olduğunu belirterek Google'a resmen hesap sormuştu. Benzer saiklerle Youtube ve Google'da reklam vermeyi durduran medya kuruluşlarından olan The Guardian'ın yaptığı araştırmada da çarpıcı iddialar yer almıştı.

Örneğin; Orlando'daki eşcinsel gece kulübü saldırısını "iyi haber" olarak değerlendiren ve pedofillerden 50 kişinin eksildiğini söyleyen Amerikalı Papaz Steven Anderson, Youtube üzerinden 68 bin $ reklam geliri elde etti. Konuşma esnasında L’Oréal, Transport for London, Sainsbury’s, Nissan ve The Guardian reklamları gösterilmişti.

Terörist eylemleri yücelttiği, Usame Bin Ladin'i övdüğü gerekçesiyle ABD ve İngiltere'ye girmesi yasaklanan Mısırlı vaiz ve yazar Wagdi Ghoneim'ın kimi nefret içerikli ve kışkırtıcı konuşmalarının yer aldığı 207 bin üyeli Youtube kanalından 78 bin $; Amerikalı ırkçı, antisemitist ve Ku Klux Klan destekçisi David Duke'un da reklamlardan 35 bin $ kazandığı belirtiliyor.

P&G de durdurdu

Google, geçen sene AdSense reklam platformundan 100 bin yayıncının temizlendiğini ve 300 milyonun üzerindeki Youtube içeriğine reklam verilmesinin engellendiğini belirtse de bu çabalar markalar tarafından henüz yeterli görünmüyor. Havas'ın yanı sıra önemli medya ajanslarından AdNews de durumu izlediğini belirtiyor fakat herhangi bir yaptırım kararlı almış değil.

Reklam dünyasının en büyük oyuncusu Amerikalı tüketim malları Procter & Gamble firması ise kriterlerine uymayan dijital mecralarda reklam vermeyeceğini duyurmuştu ve aynı şekilde standartlarının dışındaki reklamlar için hiçbir yayıncı, ajans veya diğer işbirliği yaptıkları kurumlara ödeme yapmayacağını belirtmişti.

Bununla yetinmeyip, diğer firmaların da kendilerine destek vermesini isteyerek Ocak ayındaki Ulusal Reklamcılar Derneği toplantısında duruşunu açıkça göstermişti.

Öte yandan dijital reklam dünyasının tek sorunu bu da değil. Dolandırıcılar, sahte izlenme ve tıklanmalar gibi bir çok farklı sanal yöntem, dijital reklamcılığın güvenilirliğinin sorgulanmasına ve bütçelerin üzerinde tartışmalara neden oluyor.
Rusların dijital reklam dolandırıcılığı

WhiteOps raporuna göre reklam dolandırıcılığından uğranan günlük zarar 200-900 bin $ civarında. 2016 sonunda yarım milyon sahte kullanıcı ve 250 bin sahte web sitesi yaratan bir grup Rus hacker, yarattığı dolandırıcılık yöntemiyle günlük 3 milyon $ sınırını aşan gelir elde etmiş ve aralarında Huffington Post, The Economist, Fortune, ESPN, Vogue, CBS Sports ve Fox News gibi kuruluşların da olduğu medya devlerini dolandırmıştı.

İngiliz hükümeti de Google'ı, reklamların gösterildiği içerikler konusunda resmen uyararak sorunun en kısa sürede çözülmesini istemişti.

Devletin kamu duyurularına en yüksek standartta garantiyi sağlamanın Google'a ait bir sorumluluk olduğunu belirten hükümet sözcüleri, güvenli ve doğru bir şekilde içeriklerle eşleştirilene kadar Google ve Youtube reklamlarına geçici olarak durdurma kararı aldı.

Google, reklam pastasında yaklaşık % 30 oranında bir paya sahipken tüm gelirlerinin de % 90'lık kısmını reklamlardan elde ediyor.
Habertürk

Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki YorumunuzYorumunu Paylaş

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş
En Çok Okunan Haberler
25 Mart Reyting sonuçları: Survivor mı, Kalbimdeki Deniz mi? 1 25 Mart Reyting sonuçları: Survivor mı, Kalbimdeki Deniz mi?
Spiker, eteğini düzeltirken öyle bir frikik verdi ki!... 2 Spiker, eteğini düzeltirken öyle bir frikik verdi ki!...
Nihat Doğan'dan Galatasaray'a çok sert Hakan Şükür eleştirisi 3 Nihat Doğan'dan çok sert Hakan Şükür eleştirisi
Hülya Avşar öyle bir şey dedi ki! Rafet El Roman şaşırdı! 4 Hülya Avşar Rafet El Roman'a öyle bir şey dedi ki...
Son dakika haberleri: Erdoğan'dan İsviçre'ye pankart tepkisi: Şakağıma silah dayamışlar... 5 Erdoğan'dan pankart tepkisi: Şakağıma silah dayamışlar...
Bahçeli Cemil Çiçek'in o sözlerine çok kızdı: Binali Bey cevap versin 6 Bahçeli Cemil Çiçek'in o sözlerine çok kızdı: Binali Bey cevap versin
Hükümetten Galatasaray'a Hakan Şükür ve Arif Erdem tepkisi 7 Hükümet ve Galatasaray Arasında FETÖ krizi
Hakan Sabancı'nın esmer güzelle samimi fotoğrafları kafaları karıştırdı! 8 Hakan Sabancı'nın esmer güzelle samimi fotoğrafları kafaları karıştırdı!
Konya'da 10 kadına fuhuş gözaltısı! 9 Konya'da 10 kadına fuhuş gözaltısı!
Fetullah Gülen'in ByLock talimatı iddianamede 10 Fetullah Gülen'in ByLock talimatı iddianamede
Kılıçdaroğlu: Eyy ABD diyemiyor bana saldırıyor 11 Kılıçdaroğlu: Eyy ABD diyemiyor bana saldırıyor
Unkapanı köprüsünde feci kaza 12 Unkapanı köprüsünde feci kaza
Serenay Sarıkaya YGS'ye giremedi 13 Serenay Sarıkaya YGS'ye giremedi
Payitaht Abdülhamid dizisinde dikkat çeken detay! 14 Payitaht Abdülhamid dizisinde dikkat çeken detay!
Yol kenarında parayla fuhuş yapan kadınlara baskın 15 Yol kenarında parayla fuhuş yapan kadınlara baskın
Serdar Ortaç'a bomba şoku! 16 Serdar Ortaç'a bomba şoku!
Bodrum'a Hollywood yıldızı yağacak 17 Bodrum'a Hollywood yıldızı yağacak
İçerde'de aksiyon dolu dövüş sahneleri! 18 İçerde'de aksiyon dolu dövüş sahneleri!
Sanatçı Metin Kahraman'a kanser teşhisi 19 Sanatçı Metin Kahraman'a kanser teşhisi
Zülfü Livaneli'ye Onur Ödülü 20 Zülfü Livaneli'ye Onur Ödülü