İngiltere ayakta!!! Kraliçe 1. Elizabeth'i Türkler kurtarmış!!!

İngiltere'de 'İspanyol Armadası yenilgisinde Birinci Elizabeth'i Türkler'in kurtardığı' tarih kitaplarına yazılsın önerisi olay yarattı.

Eklenme: 27 Eylül 2007 11:35 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 09:16
İngiltere'de, '1588 yılındaki İspanyol Armadası yenilgisinde Kraliçe Birinci Elizabeth'i Türkler'in kurtardığı' tarih kitaplarına yazılsın önerisi olay yarattı. Öneriye karşı çıkanlar "Azınlıkları mutlu etmek için kitapları mı değiştireceğiz? Bizim kimsenin yardımına ihtiyacımız" yok diye tepki gösterdi

İngİltere'de tarih kitaplarının, farklı ulusların katkılarına da yer verecek şekilde değiştirilmesi teklifi tartışma yarattı. Teklifi gündeme getiren Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Trevor Philips örnek olarak Türkler'in İspanyol Armadası olarak anılan İngiltere-İspanya Savaşı'nda Kraliçe Birinci Elizabeth'i kurtardığını, bunu tarih kitaplarına yazmak gerektiğini söyleyince de kıyamet koptu. Daily Mail gazetesi "Şimdi de azınlıkları mutlu etmek için tarih kitaplarımızı mı değiştireceğiz" başlığını attı. Bazı kesimler ise "İngiltere tarihi şanlı zaferlerle doludur, kimsenin yardımına ihtiyacımız yok. Biz Sovyet Rusya mıyız tarihimizi baştan yazalım?" yorumunu yaptı.

İstanbul'a mektup yazdı

Türkler'in Kraliçe Elizabeth'i gerçekten kurtarıp kurtarmadığı ise açıklığa kavuşmuş değil. İspanyol donanmasının 1588 yılında İngiltere'ye saldırdığı ve büyük bir yenilgiye uğradığı savaşta tek bir İngiliz gemisi batmadı. Trevor Philips konuşmasında "Bu büyük zaferde Müslüman Türkler'in Kraliçe'nin isteği üzerine İspanyolları haftalarca Akdeniz'de oyalamasının payı olduğunu artık biliyoruz" dedi. Londra Üniversitesi uzmanlarından Jerry Brotton'un çalışmaları da bunu kanıtlar nitelikte... Brotton Kraliçe'nin güvenlik şefinin, İstanbul'daki büyükelçiye yazdığı ve Osmanlılar'dan yardım istemesini söylediği mektubu 2004 yılında ortaya çıkardı. Ancak bu teoriye karşı çıkanlar da var. İspanyol Armadası ile ilgili bir kitap yazan Doktor Simon Adams "Mektup 1585'te yazılmış... Yani savaştan tam üç yıl önce... Ayrıca Osmanlılar'a mektup gitmiş olması, yardım ettiklerini kanıtlamaz. Osmanlılar o dönemde Ortadoğu ile meşguldü" diyor.


1588

Sultan 3'üncü Murad'ın iktidarda olduğu bu dönemde Osmanlı, Portekiz'le savaştı ve kazandı. Rusya'nın bir bölümünü vergiye bağladı. Tebriz'i işgal etti. Hazar Denizi'ne kadar olan topraklar Osmanlı'ya katıldı. İngilizler'le
işbirliği yapıldı.


Armada Yenİlgİsİ nedİr?

1527-1598 arasında savaşta olan İngiltere ve İspanya arasındaki en büyük karşılaşmalardan biri 1588'de yaşandı. Kraliçe Elizabeth'in kayınbiraderi olan İspanyol Kralı Felipe 2, 130 gemi ve 30 bin adamını İngiltere'ye yolladı. Amacı Kraliçe'yi tahttan indirmekti. Yaklaşık 6 gün süren savaşta tek bir İngiliz gemisi batmadı. Ancak İspanyollar'ın geri geleceğini düşünen Kraliçe, donanmayı geri çekmeyince burada 6-8 bin asker sıtma ve benzeri hastalıklardan öldü.


TARİHÇİ GÖRÜŞÜ

Osmanlı, İspanya donanmasını oyaladı

* Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: İspanya ile mücadele etmek Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihi misyonlarındandır. Katolik İspanya'ya karşı Protestan İngiltere'nin yanında olmak Osmanlı İmparatorluğu'nun da çıkarlarına uygundu. Osmanlı, tarih boyunca İspanya Donanması'yla mücadele etmiştir. 1588'te dost olduğu İngiltere'yi İspanya donanmasını meşgul ederek korumuştur. Eğer İngiltere Parlamentosu bu gerçeklere tarih kitaplarında yer vermeyi kabul ederse çok doğru bir yaklaşım sergilemiş olur. Hoş da olur. Ama genellikle bu tür çıkışları küçük marjinal gruplar savunur.

Etiketler :