Apple'ın eski modeller için yaptığı inanılmaz taktik

Görsellerde Android üreticileri ile birlikte iPhone'un eski modellerini de içeren yeşil renkli çizgiler başlıktaki teoriyi kanıtlar nitelikte.

Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2016

Tıpkı borsa hareketliliği gibi sürekli değişen arama trendleri Apple'ın gerçekten eski model telefonlarını yavaşlattığını ve müşterilerini yeni modeli satın almaya zorladığı gözler önüne seriyor. Grafik son olarak iPhone 7 modelinin duyurulduğu gün tekrar kontrol edilmiş ve insanların "yavaş iPhone" terimini defalarca aradığını göstermiş. Apple'ın her lansmanı sonrası yayınlanan yeni iOS sürümü telefonun yavaşlamasının temel nedenlerinden birisi. Apple'ın genel kanısı ise her yeni çıkan modelden sonra destek vermeyi sürdürdüğü yönünde olsa da, aslında yeni modelden önce çıkan 4 model öncesine kadar destek veriyor.

Özetle; iPhone 7 duyurulan gece iPhone 4S'in desteğini sonra erdirdi. iPhone 6S çıktığında ise iPhone 4 modeli ömrünü tamamlamıştı. Muhtemelen adı iPhone 7S olan yeni model çıktığında ise iPhone 5 ömrünü tamamlamış olacak. NY Times 2014 yılında da bizim şu anda yaptığımızı yapmış ve telefonların yavaşlama sorunu olduğundan bahsetmiş. Ve nedense bu her yeni iOS sürümü öncesinde meydana gelen durumlardan oluşan bir tablo olarak öne çıkarılmış.

Şu durumda insanların aklına gelen önemli soru var. Acaba mevcut iOS sisteminin içinde programlanmış bir yavaşlatma komutu mu var? Çünkü telefonların yavaşlama periyotları hep yeni yapılacak lansmanlar dönemine denk geldiği için bu da bir başka teori olarak karşımıza çıkıyor. Durum aslında bizde de farklı değil. Yukarıdaki grafik, 2010 - günümüz aralığını kapsayan "yavaş iPhone" arama sonuçlarına ait. iPhone 7 sonrası yukarı fırlayan arama hacmi Apple'ın iPhone'ları gerçekten de yavaşlattığını ve insanları yeni bir iPhone almaya zorladığını gösteriyor. iPhone'ların yavaşlaması aslında kabul edilebilir bir durum

Ancak, son teknolojileri kullanmak için kendini zorlayan eski model cihazlar için daha lite sürümler üretilemez mi? Çok ekstrem bir özellik olmadığı sürece Apple bunu yapmıyor. Mesela sesli asistan Siri, iPhone 4S ile duyurulduğunda bu özellik iPhone 4'e gelmemişti. Ama diğer bütün iPhone 4S özellikleri iPhone 4'te kullanılmaya zorlandı. Bunun gibi birçok konu Apple'ı olağan şüpheli haline getiriyor. Son olarak iPhone 7 serilerine özel olarak hazırlanan "portre modu" daha geçen yıl satışa sunulan iPhone 6S'lere bile gelmedi. Şu anda iPhone 6S sahipleri dahili gelen bu özelliği telefonlarında kullanamıyorlar. Eski cihazlara destek veriyor vermesine de