Nasa MARS’a Biz AY’a

Artık iklimini bozduğumuz, kaynaklarını tükettiğimiz dünyadan farklı gezegenler arayışı ciddi boyutlara ulaşıyor. Biz şimdilik Ay’ı gözümüze kestirdik..

Nasa’nın Perseverance Mars gemisi, 18 Şubat akşamı Mars yüzeyine kusursuz şekilde iniş yapmayı başarmıştır.

Yedi aydan beri (3.9 Milyon km) süren yolcluğun mars atmosferine girdikten sonra 7 dk.’lık son iniş aşaması kritik riskler taşıdığı için çok önemliydi. Dün akşam Nasa heyecanlı anlara sahne oldu.

Aracın iniş aşamasında gökyüzü vinci manevrası olarak bilinen yöntemle üç kablo ile araç, altı tekerleğin üzerine yumuşak bir şekilde indirildi ve Mars’tan ilk fotoğraflar da geldi. 

Bu aracın en önemli özellikleri; şimdiye kadar uzaya fırlatılmış en büyük, en ağır ve en gelişmiş altı tekerlekli robot olmasıdır.

Bugüne kadarki en gelişmiş robot olarak Mars’a gönderilen Perseverance aracının, Jezero krateri üzerinde eskiden hayat olduğuna dair mikroorganizmaları araştırması beklenmektedir. Toplanan verilerin 2023’e Dünya’ya ulaşması planlanmaktadır.

Bundan dört gün önce de Suudi Arabistan’ın Hope adlı aracı Mars yörüngesine girerek ilk fotoğrafları gönderdi. Amacı Mars atmosferinde incelemeler yaparak, hava olaylarını ve iklimini araştıracak. 

Dünya’da tüm bu gelişmeler yaşanırken Türk Uzay Ajansı geçtiğimiz günlerde Millli Uzay Programı’nı açıkladı. Bu kapsamda uzay teknoloji geliştirme merkezi kurulması planlanmakta ve uzay erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurulması hedeflenmektedir. En önemli hedef ise 2023 yılında Ay’a ilk sert inişi gerçekleştirmektir.

Artık iklimini bozduğumuz, kaynaklarını tükettiğimiz dünyadan farklı gezegenler arayışı ciddi boyutlara ulaşıyor. Biz şimdilik Ay’ı gözümüze kestirdik..

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
1 21 Nisan Reyting Sonuçları: Kuruluş Osman, Esra Erol'da
2 Kripto Para Gülben Ergen'i de Vurmuş: Tepetaklak Olduk
3 Thodex'in Patronu Faruk Fatih Özer 2 Milyar Dolarla Tayland'a Kaçtı
4 Damat Medyası Erdoğan'ın Açıklamasına Çok Sevindi
5 Dolar ve Euro Neden Yükselişe Geçti? Reuters İki Sebep Gösterdi
6 Dilipak: Kenevirin Her Şeyine Muhtacız
7 Gazeteci Selahattin Duman Hayatını Kaybetti
8 Thodex Vurguncusu ve Çavuşoğlu Aynı Karede: MHP'li Vekilin Oğlu da Var
9 Kripto Tosuncuktan Dalga Geçer Gibi Savunma: Siber Saldırıya Uğramışlar
10 Erdoğan ve Asiltürk İftarı Milli Görüşçüleri Karıştırdı