MedyaFaresi MedyaFaresi

Zeki Üçok: Hakan Atilla'nın ceza almasına neden olan kişi bakanlıkta başmüfettiş

Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın ceza almasına neden olan raporu yazan ismin halen Ticaret Bakanlığı'nda çalıştığını belirtti.

Eklenme: 26 Temmuz 2019 08:42 - Güncelleme: 26 Temmuz 2019 08:47

Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, ABD'de mahkumiyetinin bitmesinin ardından Türkiye'ye dönen ve Bakan Berat Albayrak’ın havalimanında karşıladığı eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın ceza almasına neden olan raporu yazan ismin halen Ticaret Bakanlığı'nda çalıştığını belirtti.

Emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, serbest bırakılmasının ardından Türkiye'ye dönen ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından karşılanan Hakan Atilla'nın ceza almasına neden olan rapora ilişkin dikkat çeken bir detayı gündeme getirdi.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Üçok, “Sn Berat Albayrak, havaalanında karşıladığınız Hakan Atilla’nın 32 ay ceza almasında en önemli delil sayılan, ‘altın kaçakçılığı ve kara para aklama vardır’ diye 8.8.2014 ve 052-B/13 sayılı Raporu yazan Mehmet Eryılmaz Ticaret Bakanlığında Başmüfettiş olarak görev yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

“O bizim evladımızdır”

Hakan Atilla'nın dönmesine ilişkin açıklamalarda bulunan ve Atilla'yı Beştepe'ye davet ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu yaşamış olduğu süreç, başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır. Bizim için Hakan Atilla'ya herhangi bir bariyer söz konusu değildir. O bizim evladımızdır. Onu sahiplenmeyeceğiz de kimi sahipleneceğiz" şeklinde konuşmuştu.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde Rıza Sarraf davasında yargılanıp 32 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, saat 11.30'da İstanbul Havalimanı'na inmişti. Atilla'yı ailesi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Halk Bank Genel Müdürü Osman Arslan karşılamıştı.